چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

حسابداری، علم تجزیه و تحلیل و تفسیر صورت‌های مالی است و تمامی کسب و کارهای بزرگ برای مدیریت مالی کسب و کارشان به آن نیاز دارند. یک حسابدار همانند یک پزشک حاذق، حال کسب و کار شما را خوب می‌کند.حال سؤال اصلی این است که چگونه حسابدار شویم؟ چه دوره‌های حسابداری بگذرانیم تا کار پیدا کنیم؟ در این مطلب از موسسه حسابداری ماکان به صورت مفصل به سوال ، چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟ پاسخ خواهیم داد.

شرایط ورود به دنیای پر رقابت حسابداری چیست؟

علم حسابداری به اندازه تمدن بشر قدمت دارد و با سایر رشته‌ها مثل تاریخ، ریاضی و هنر متفاوت است. حسابداری یک مهارت است و برای یادگیری آن باید سخت‌کوش و با پشتکار بود. خوشبختانه، بازار کار رشته حسابداری هیچ وقت با افت و رکود مواجه نخواهد شد و تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب و کارها، در هر اندازه‌ای که باشند و در هر حوزه که فعالیت کنند، همواره به وجود افراد متخصص حسابدار نیاز دارند تا امور مالی و حسابداری‌شان را سروسامان دهد. برای ورود به بازار کار حسابداری، فرد حسابدار باید بسیاری از استانداردها و اصول پایه‌ای رشته حسابداری که شامل دانش و تجربه می‌شود را فرا گیرد و دائماً دانش خود را با تغییرات قوانین و مقررات کشور بروز کند. حال این دانش و تجربه از کجا به دست می‌آید؟در ادامه، تمامی مراحل حسابدار شدن را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

درک تعاریف

آموختن مفاهیم و تعاریف اولیه حسابداری قدم اول است. باید با خواندن کتاب‌های آموزشی و منابع دیگر در مورد تفاوت حسابداری، حسابرسی و دفتر داری مطالعه کنید و آموزش ببینید. دانستن تفاوت بین اصطلاحات حسابداری کمک شایانی به پیشرفت شما می‌کند. تعاریف حسابداری را می‌توانید با شرکت در دوره‌های حسابداری، تحصیل در دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی نیز بیاموزید  و سپس برای درک کاربرد آنها به سراغ کارآموزی بروید. اقدام  برای کارآموزی حسابداری بدون مدرک دانشگاهی هم امکان‌پذیر است، اما قطعاً نیاز به تلاش زیادی دارد.

مهارت کار با کامپیوتر و دریافت مدرک ICDL

یکی از راه‌هایی که تسلط قانع کننده شما به کامپیوتر را نشان می‌دهد، داشتن مدرک مهارت‌های هفت‌گانه (ICDL) است. ICDL یا International Computer Driving License به معنای کار با کامپیوتر می‌باشد. برای ورود به دنیای جذاب حسابداری باید برای دریافت این مدرک بین‌المللی اقدام و در ۷ دوره آزمون مهارتی شرکت کنید .

مهارت‌های هفت‌گانه ICDL شامل موارد زیر است:

(IT) آشنائی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات،(Windows) آشنائی با شیوه استفاده از کامپیوتر و مدیریت فایل‌ها،(Word) شیوه به‌کارگیری نرم افزار واژه پرداز،(Excel) شیوه کار با صفحه گسترده،(Access) شیوه استفاده از نرم افزار پایگاه داده‌ها،(Powerpoint) شیوه کار با نرم افزار ارائه مطلب، (Internet) اطلاعات و ارتباطات.

پیدا کردن مسیر شغلی خود در حسابداری

بیشتر عناوین شغلی حسابداری به مهارت‌های عمومی یکسانی احتیاج دارند، اما بهتر است در همین ابتدا، مسیر شغلی خود را مشخص کنید و سپس به دنبال علم آموزی بروید. شما می‌توانید در پنج ردیف شغلی زیر به عنوان حسابدار استخدام شوید:حسابدار عمومی،حسابدار مدیریت،حسابرس داخلی،برنامه ریز مالی،حسابدار دولتی.

آشنایی با نرم‌افزارهای حسابداری

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

علاوه بر مهارت کار با کامپیوتر، آشنایی با نرم افزارهای حسابداری مورد استفاده شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف نیز از واجبات است. نمی‌توان انتظار داشت که یک حسابدار تازه کار، تجربه کار با نرم افزارهای حسابداری مختلف را داشته باشد، اما آشنایی با آنها یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود.معمولاً خود شرکت‌ها قبل از استخدام رسمی حسابداران، نرم افزار حسابداری و مالی مورد استفاده خود را معرفی می‌کنند و یا حتی در زمان انتقال و تحویل کار، نحوه کار با آن را آموزش‌ می‌دهند.

شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزش نرم افزار حسابداری پرطرف‌دار یا تماشای ویدئوهای آموزشی به‌صورت خودآموز، نحوه کار با آنها را یاد بگیرید. برای مثال گروه نرم افزار حسابداری محک پس از فروش انواع نرم افزارهای حسابداری در انواع فروشگاهی، شرکتی، تولیدی، صنفی، ویدئوهای آموزشی کار با نرم افزار را تحت عنوان سیستم آموزشی نرم افزار حسابداری در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. در واقع امکان تماشای آنلاین  و رایگان فیلم‌های آموزشی این نرم افزار حسابداری در بستر وب سایت نیز فراهم است.پایهٔ تمام نرم افزارهای حسابداری به یکدیگر شبیه هستند زیرا علم حسابداری از استانداردهای مشخص و تعریف‌شده‌ای پیروی می‌کند. پس اگر در استفاده از یک نرم افزار حسابداری خاص مهارت کامل پیدا کنید، کار کردن با دیگر نرم افزارها کار چندان سختی نخواهد بود.

آشنایی با نرم افزار  EXCEL

امروزه در اکثر ادارات دولتی و خصوصی برای انجام کارهای حسابداری از سیستم‌های رایانه‌ای و نرم‌افزارهای office  استفاده می‌کنند. از بین نرم افزارهای آفیس، اکسل قدرتمندترین و کاربردی‌ترین نرم افزار کمکی حسابداری است که در سطح وسیع از آن استفاده می‌شود. این نرم افزار به نوعی مکمل دیگر مهارت‌ها و توانایی‌های یک حسابدار است . EXCEL شامل صفحه گسترده است که اطلاعات به‌صورت عددی و حروف سازمان‌بندی در آن ثبت می‌شوند. از دیگر کاربردهای اکسل می‌توان به سازمان‌دهی، نگهداری و پردازش داده‌ها و رسم نمودار اشاره کرد.

مهم‌ترین کاربردهای نرم افزار اکسل در حسابداری به شرح زیر است:

لیست رویدادهای مالی به‌صورت فایل‌های جداگانه،طبقه‌بندی و Sort کردن داده‌ها با عناوین دلخواه،تهیه و تنظیم انواع گزارشات مالی مانند ترازنامه، سود و زیان و جریان وجوه نقد،تنظیم جداول مکمل مانند لیست حقوق و دستمزد و استهلاک و …،جمع آوری مدارک ناقص در نبود نرم افزار حسابداری به‌صورت منظم، استفاده از توابع اکسل که فرمول‌های مهم به‌صورت پیش فرض در آن تعریف شده‌اند،کنترل انبار و شمارش موجودی کالا،تنظیم صورت مغایرت بانکی،تنظیم کاربرگ حسابرسی.

تسلط به قوانین حسابداری، حسابرسی، مالیاتی

گاهی اوقات قوانین حسابداری موجود در کشورها به واسطه تغییرات در عناصر زندگی و فرهنگ انسان‌ها در حال تغییر و تحول است. قوانین حسابداری کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و هر روزه قوانین جدیدی جایگزین قبلی‌ها می‌شود. این موضوع درباره قوانین مالیاتی نیز صدق می‌کند. پس شخصی که می‌خواهد وارد بازار کار حسابداری شود باید به تمام قوانین حسابداری به روز تسلط کافی داشته باشد.برای مثال دولت، بخشی از بودجه کشور را از طریق دریافت مالیات کسب می‌کند، یک حسابدار باید بداند که بنا بر ماهیت سازمانی که در آن کار می‌کند، مالیات شامل چه مواردی می‌شود؟ بدیهی است که هر چقدر به مفاهیم، تئوری‌ها، قوانین و استانداردهای حسابداری مسلط‌تر باشید، به موفقیت بیشتری خواهید رسید.

قوانین حسابداری را از کجا یاد بگیریم؟

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

برای یادگیری اصطلاحات حسابداری و مالی، از مطالعه کتاب‌های آموزشی در این حوزه شروع کنید، فارغ از اینکه قصد رفتن به دوره‌های آموزشی را داشته باشید یا خیر، کتاب‌های آموزش مقدماتی حسابداری برای شروع بهترین گزینه هستند. برای مثال کتاب‌های آموزشی مدارس با بیانی شیوا حسابداری را به شما می‌آموزند.پس از تسلط بر قوانین پایه‌ای حسابداری، نوبت به شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین می‌رسد. با شرکت در دوره‌های آموزشی، نحوه استفاده از اصطلاحات و فرمول‌های حسابداری را می‌آموزید. شما می‌توانید با استفاده رایگان از دمو نرم افزار حسابداری کلیه دانش و آموزه‌های خود را به مرحله عملیاتی شدن برسانید. انجام پروژه‌های حسابداری به‌صورت عملی در کنار دوره‌های آموزش حسابداری، دوره‌های آموزش مالیات و آموزش حسابرسی ازجمله دیگر دوره‌های مهم  هستند که می‌توانند از شما یک حسابدار تمام‌عیار بسازند.

چه سرفصل‌هایی در دوره‌های حسابداری تدریس می‌شود؟

سر فصل دوره آموزشی حسابداری کاربردی ویژه بازار کار شامل موارد زیر می‌شود: تعاریف و مفاهیم حسابداری،انواع گزارش‌های مالی،حسابداری واحدهای خدماتی،چگونگی ثبت وقایع مالی ،حسابداری،تهیه صورت‌های مالی نهایی،اثرات وقایع مالی بر روی فرمول ترازنامه و تعریف انواع حساب‌ها و ماهیت آن‌ها،نحوه ثبت فاکتور خرید و فروش و چگونگی ثبت آن در دفاتر حسابداری،تهیه صورت‌های مالی،آشنایی با استهلاک‌ها،حسابداری موجودی،حسابداری حساب‌های دریافتنی و مطالبات مشکوک‌الوصول،حسابداری اسناد دریافتنی،مروری بر مفاهیم اولیه حسابداری،

حسابداری در دنیای امروز،تعریف کدینگ حسابداری،آموزش مراحل دفترداری،نحوه تهیه گزارشات مالی،آموزش بستن حساب‌های دایمی و صدور سند افتتاحیه سال‌های بعد،طراحی کدینگ و ساختار حساب‌ها،آنالیز ساختار سازمان و طراحی کدینگ حساب‌ها و طبقه‌بندی آن، آنالیز پروسه خرید،آنالیز پروسه فروش،آنالیز پروسه خزانه داری،آنالیز پروسه هزینه و درآمد،آنالیز پروسه انبار،آنالیز پروسه حقوق و دستمزد، مالیات بر ارزش افزوده،مدیریت اسناد،اصلاح حساب‌ها و بستن آن،نحوه اصلاح و بستن حساب‌ها،صورت‌های مالی.

تسلط به قوانین بیمه تأمین اجتماعی و قوانین کار

در دنیای کسب و کار امروزی، نیروهای انسانی نقش مهمی را در سازمان‌ها  ایفا می‌کنند. هر فردی که در یک سازمان مشغول به کار است، از منظر دولت دارای حق و حقوق مشخص و قوانین خاص خود می‌باشد. حسابدار یک مجموعه باید با قوانین حقوق دستمزد آشنایی کامل داشته باشد و به حسابداری بهای تمام شده بپردازد.یک حسابدار می‌تواند با خرید افزونه حقوق و دستمزد و اتصال آن به نرم افزار حسابداری، عدالت را در یک سیستم مالی برقرار کند و روند فعالیت سازمان را بهبود ببخشد.

رزومه سازی

امروزه رزومه قوی حرف اول را در استخدام می‌زند و صرفاً سواد و مدرک دانشگاهی حسابداری کافی نخواهد بود. پس از طی کردن تمام مراحل گفته شده و یادگیری اصولی و درست اصطلاحات و قوانین حسابداری و کاربرد آنها در دوران کارآموزی، نوبت به  رزومه سازی می‌رسد. اگر می‌خواهید موقعیت خوبی برای استخدام داشته باشید و از حقوق و مزایای مطلوبی بهره‌مند شوید، باید رزومه قوی برای ارائه به مدیران سازمان‌ها داشته باشید.

تقویت مهارت ارتباطی مؤثر

مهارت‌های ارتباطی مؤثر یعنی توانایی برقراری ارتباط  دوطرفه سالم با نتیجه برد، برد. یک حسابدار برای رسیدن به مراتب بالای شغلی نیازمند مهارت‌های ارتباطی قوی است. بهتر است برای حل مسائل حوزه کاری‌تان، مهارت فنون مذاکره، مکاتبه و مهارت استفاده از ابزار کاربردی در این حوزه را بیاموزید.

مهارت; اصل اول ورود به بازار کار حسابداری

در این مطلب به شرایط ورود به بازار کار حسابداری پرداختیم. اگر به تازگی از دانشکده حسابداری  فارغ‌التحصیل شدید و بی تجربه هستید باید نحوه ارائه دانش خود را به بازار کار حسابداری را بیاموزید. توانمندی‌ها و مهارت‌های خود را آن‌قدر بالا ببرید تا به راحتی مدیران را  تحت تأثیر قرار دهید. آن چه که یک حسابدار را موفق می‌کند، چیزهایی نیست که می‌خواند،  بلکه دانشی است که به صورت عملی از آن استفاده می‌کند.

درباره نویسنده

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *