راه های یادگیری حسابداری

راه های یادگیری حسابداری

شغل حسابداری، یکی از پردرآمد ترین شغل های دنیا به شمار می آید. خوشبختانه باتوجه به رشد و توسعه کسب‌وکارها، نیاز شدیدی به این مهارت در کشور احساس می‌شود. به همین دلیل با یادگیری حسابداری می‌توانید به سرعت در بازارکار شاغل شوید و درآمد کسب کنید؛ اما توجه داشته باشید که کارفرما کار را به کاردان می‌سپارد، بنابراین باید اول از همه برای کسب درآمد به یادگیری حسابداری بپردازید.در واقع وظیفه اصلی یک حسابدار ثبت اسناد، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت است. برای همین حسابداری در مدیریت و تصمیم گیری مالی شرکت، نقش موثری ایفا می‌کند. در این مقاله از موسسه حسابداری ماکان قصد داریم درباره راه های یادگیری حسابداری صحبت کنیم.

یادگیری اصول بنیادی حسابداری

راه های یادگیری حسابداری

ابتدا برای شروع کار باید با انواع اصول حسابداری کاملاً آشنا شوید. یک حسابدار موفق، به تمام این اصول کاملاً مسلط و به درک کاملی رسیده است. متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلان کاردانی و کارشناسی رشته حسابداری این اصول و مفاهیم را بی‌اهمیت تلقی می‌کنند و نادیده می‌گیرند؛ در حالی که قبل از انجام ثبت اسناد باید به تمام آنها مسلط باشند. اگر شما از فارغ تحصیلان حسابداری هستید، کاملاً می دانید که درس اصول حسابداری یکی از بااهمیت ترین درس ها در کل واحد های رشته حسابداری به شمار می‌آید. درکل مفاهیم حسابداری یه 3 قسمت تقسیم می‌شوند:مفروضات حسابداری،اصول حسابداری،اصول محدود کننده.

با مطالعه این سه موضوع از طریق کتاب‌ها و منابع معتبر می‌توانید به درک اولیه مفاهیم و اصول حسابداری برسید. همانگونه كه هر مهارت و تخصصی قبل از شروع، دارای مبانی است، مفاهیم حسابداری هم جزء مبانی این علم به شمار می‌آید که درست مثل زیر بنای یک ساختمان می‌ماند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که به مفاهیم حسابداری اهمیت ویژه‌ای بدهید. بنابراین اولین قدم برای یادگیری حسابداری، درک عمیق این مفاهیم حسابداری است.

یادگیری نرم افزارهای کامپیوتری یکی از راه های یادگیری حسابداری

زمانی که شما در حرفه حسابداری مشغول به کار می‌شوید مدام با اعداد و ارقام سر و کار دارید، بنابراین داشتن یک نظم در کار شما به شدت نیاز می‌شود. توجه داشته باشید که اگر در اعداد و ارقام شما اختلالی ایجاد شود، مشکلات زیادی را برای شما ایجاد می‌کند. بنابراین نیاز است که از سیستم کامپیوتری کمک بگیرید.ابزار کار یک حسابدار، سیستم های کامپیوتری است که شما باید کاملاً به نرم افزار هایی مثل اکسل،ورد و آفیس و همچنین نرم افزار های حسابداری مثل هلو،سپیدار،پیشرو و … نیز تسلط داشته باشید. باکمک نرم افزار اکسل می‌توایند تمام مانده حساب ها از اقلام را در آن وارد و دسته بندی کنید و سپس به صورت جمعی و یکجا در نرم افزار های حسابداری وارد کنید.

آشنایی با قوانین حسابرسی و مالیات در حسابداری

زمانی که شما یک پروژه حسابداری را در دست می‌گیرید، برای انجام امور مالیاتی شرکت که اهمیت ویژه‌ای دارد، باید کاملاً به قوانین و استاندارد های حسابداری و مالیاتی کشور مسلط باشید. از قوانین و مفاهیم می‌توان به قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده، استاندارد های حسابداری بین المللی و داخلی، کتاب ها و قوانین حسابرسی و … اشاره نمود. همچنین شما باید به قوانین تأمین اجتماعی و قوانین کار برای ارائه اطلاعات و گزارش های لازم مطلع باشید.

امروزه موسسات آموزشی زیادی وجود دارند که به آموزش حسابداری برای عموم مردم از صفر تا صد می‌پردازند. این دوره ها خصوصیت ویژه‌ای دارند این است که توسط افراد خبره این حوزه برگذار می‌شود و همچنین تجربه های چندین ساله خود را با شما نیز به اشتراک می‌گذارند؛ در نتیجه راه را برای شما هموارتر می‌کنند؛ پس از اتمام دوره شما مستقیم قادر خواهید شد به صورت کارآموز وارد بازارکار شوید. ما در مجموعه ازتا، با برگذاری دوره های آموزش حسابداری، دانشجو های تلاشگر را برای کارآموزی انتخاب و همچنین به بازارکار نیز معرفی می‌کنیم.

به روز نگه داشتن دانش خود

استاندارد های حسابداری به طور کامل اینکه چه زمانی و چه رویداد های اقتصادی باید شناسایی، اندازه گیری و نمایش داده شود، متکی است. سازمان های دولتی،بانک ها و شرکت های دولتی بر استاندارد های حسابداری متکی هستند تا اطلاعات با دقت ارائه شود. با گذشت هر سال، قوانین و استاندارد های حسابداری هم تغییر می‌کند و از آنجایی که مبنای کار حسابداری، قوانین و استانداری های آن است، بنابراین شما باید همواره به مطالعه این قوانین بپردازید.

 شرکت در یک دوره حسابداری یکی از راه های یادگیری حسابداری

بگذارید چند سوال از شما بپرسیم : آیا می‌شود کسی تنها با خواندن کتاب آیین نامه رانندگی، رانندگی را یادبگیرد؟ یا کسی تنها با خواندن کتاب ، شنا کردن را یادبگیرد؟ قطعاً پاسخ منفی است. در دانش و مهارت حسابداری هم دقیقاً همین موضوع صدق می‌کند به طوری که شما وقتی دانش خود را به سطح قابل قبولی رساندید، باید سریعاً کار حسابداری را شروع کنید. یک شرکت حسابداری همواره نیازمند تعدادی کارآموز برای امور حسابداری است؛ بنابراین این می‌تواند یک سکوی پرتاب برای شما به سمت حرفه‌ای شدن باشد. پیشنهاد می‌کنیم در شهر خود در شرکت‌ها برای استخدام کارآموز جستجو کنید تا یادگیری حسابداری را به صورت عملی شروع کنید.

صبر، تمرین و مداومت

مسلماً هر انسانی وقتی کاری را شروع می‌کند، طبیعی است که در ابتدای کار، معایب زیادی خواهد داشت؛ به این ترتیب شما هم انتظار نداشته باشید که از اول، همه چیز بی‌عیب باشد، بلکه باید مدام آزمون و خطا کرده و صبر پیشه کنید تا در این حرفه کاملاً به پختگی لازم برسید. می‌گویند تمرین، مادر همه مهارت هاست؛ بنابراین شما بدون تمرین و مُمارست، نمی‌توانید حرفه و مهارتی را یادبگیرید.توجه داشته باشید حتی وقتی که در حسابداری خبره شدید، باز هم باید مداومت داشته باشید، در غیر این صورت بسیاری از مفاهیم حسابداری را از یاد خواهید بُرد. پس داشتن تدوام حتی از تمرین مهم‌تر است. بنابراین در آخرین گام، برای یادگیری حسابداری به صبر،تمرین و مداومت نیاز دارید.

حسابداری با دفتر داری فرق دارد!

وقتی از حسابداری حرف‌ می‌زنیم، منظور فقط یک دفتر برای نوشتن مخارج و درآمدها نیست؛ این کار وظیفه‌ی دفترداران است. اما حسابدار سوابق فروش را گاه حتی برای چند سال حفظ‌ می‌کند و از آن‌ها در تحلیل کلی روند هزینه‌ها استفاده‌ می‌کند. حسابدار بر اساس گزارش‌ها وضعیت مالی را تجزیه و تحلیل‌ می‌کند.به همین خاطر است که آموزش حسابداری یک موضوع مهم برای ‌‌‌کسب ‌و‌ کارها محسوب‌ می‌شود و معمولاً ‌‌‌کسب ‌و‌ کارهایی که حسابداری قوی داشته باشند، به خاطر مدیریت منابع مالی شانس موفقیت بیشتری دارند.

مهارت‌های رایانه‌‌‌ای‌تان را افزایش دهید

امروزه همه‌ی کارها با اینترنت انجام‌ می‌شود و دیگر مثل سابق دفترهای قطور خیلی به کار‌ نمی‌روند. شما باید کار با کامپیوتر و مجموعه آفیس را بلد باشید. در کنار دانش عمومی کار با کامپیوتر باید کار با نرم افزارهای حسابداری را هم یاد بگیرید. نرم افزارهای زیادی برای حسابداری طراحی شده اند که از هر کدام متناسب با نوع ‌‌‌کسب‌ و‌ کار استفاده‌ می‌شود.در فرایند آموزش حسابداری حتماً برای یادگیری این نرم افزارها برنامه ریزی کنید. نرم افزار هلو از نرم افزارهای مالی و حسابداری است که در ایران زیاد مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. این نرم افزار متناسب با میزان پیچیدگی و حجم معاملات انجام شده در یک کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند.

با اکسل دوست شوید یکی از راه های یادگیری حسابداری

آموزش اکسل برای کسی که‌ می‌خواهد سر از کار حسابداری در بیاورد، اولین گام است. اکسل یکی از نرم افزارهای زیر مجموعه‌ی آفیس است که برای امور حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسل اگرچه نرم افزاری ساده است اما امکانات زیادی را در اختیار شما‌ می‌گذارد. اکسل و دیگر نرم افزارهای صفحه گسترده یکی از مهم‌ترین نرم افزارها در کلاس‌های حسابداری است که این روزها در آموزشگاه‌ها تدریس‌ می‌شوند. حسابداری که نرم افزار اکسل را بلد نباشد، در واقع مثل زنبور بی عسل است!

درباره‌ی حسابداری کتاب بخوانید

اگرچه کلاس‌های اموزش حسابداری سهم مهمی در یادگیری شما‌ می‌تواند داشته باشد، اما اگر به هر دلیلی وقت کلاس رفتن ندارید،‌ می‌توانید از کتاب‌های اموزشی استفاده کنید. همچنین برای یادگیری نرم افزار های مالی در اینترنت نیز کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی وجود دارد که برای پیدا کردنشان کافی است عبارت دانلود آموزش حسابداری را در گوگل جستجو کنید.برخی از کلاس‌هاهم به صورت فیلمبرداری شده در اینترنت وجود دارند که به صورت رایگان و یا با پرداختن هزینه‌‌‌ای کم‌ می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. درباره آموزش حسابداری مقالات آموزشی زیادی نوشته شده که‌ می‌تواند در ابتدای امر به شما کمک کند. همچنین آموزش حسابداری کاربردی یکی از عبارت‌های پرجستجو در اینترنت است!

حسابداری را تجربه کنید!

اگر به دنبال یک آموزش حسابداری کاربردی هستید، بهترین آموزش حسابداری در واقع تجربه است؛ برای مدتی بروید و به عنوان یک کارآموز حسابداری در یک  کار کنید و با یادگیری انواع مهارتتان را بالا ببرید. ممکن است بعضی جاها حوصله سر و کله زدن با یک کاراموز نداشته باشند، به آن‌ها اطمینان دهید که کارتان را به بهترین شکل انجام خواهید داد و انتظار دستمزد زیادی هم نداربد.فراموش نکنید که هدف از کارآموزی آموزش دیدن شما است نه درآمدزایی. این کار را باید بعد از گذراندن یک سطح اولیه از آموزش حسابداری انجام دهید. وگرنه بین شما و صاحبکارتان مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

راه های یادگیری حسابداری

بر روی یک حوزه متمرکز شوید

حسابداری شاخه‌های گوناگونی دارد؛ حسابداری قانونی، حسابداری مدیریت، حسابداری دولتی و حسابرسی داخلی انواع مختلفی از حسابداری هستند. بنابراین در حین گذراندن دوره‌های آموزش حسابداری حتماً یکی از این حوزه‌ها را انتخاب کنید و به صورت تخصصی در آن حوزه به فعالیت ادامه دهید. حسابدارهایی که در یک حوزه خاص متخصص باشند شانس استخدام بیشتری در شرکت‌های بزرگ دارند.

زبان انگلیسی را یاد بگیرید

امروزه دانستن زبان دوم دریچه‌های زیادی را بر روی شما باز‌ می‌کند. بعضی از شرکت‌ها معمولا با شرکت‌های بین المللی هم ارتباط دارند و با آنها به معامله‌ می‌پردازند. از این رو معمولا حسابدارانی که زبان دوم بلد باشند، در اولویت هستند. در بعضی از دوره‌های آموزش حسابداری کاربردی، در کنار آموزش حسابداری به طور ضمنی و محدود، زبان انگلیسی را هم آموزش‌ می‌دهند. سعی کنید در این دوره‌ها شرکت کنید.

درباره نویسنده

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *