حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی چیست؟حسابداری مالی شامل عملیات‌هایی مانند ثبت، جمع‌بندی و تنظیم گزارش درباره تجزیه‌وتحلیل معاملات تجاری در طول یک دوره زمانی مشخص و تهیهٔ صورت‌های مالی است و سلامت مالی یک شرکت را نشان می‌دهد. در طی این فعالیت‌ها و فرایندها، تمام‌صورت‌های مالی مثل ترازنامه‌ها و آمار سود و زیان سیستم، ثبت و محاسبه گردیده و روند سازمان، مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ همچنین وضعیت مالی شرکت را به افرادی بیرون از شرکت همانند سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان، تأمین‌کنندگان، مشتریان و … نشان داده می‌شود.

حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی چیست؟برای اینکه به درک بهتری از تعریف حسابداری مالی برسیم ابتدا باید بدانیم حسابداری مالی که در زبان انگلیسی با اصطلاح Financial accountant یاد می‌شود، اشاره به رسیدگی به امور مالی دارد. در حسابداری مالی به فعالیت‌های مالی صورت‌گرفته در سازمان، ثبات داده می‌شود و فعالیت‌های انجام‌ گرفته در قالب گزارش، ارائه می‌شود. گزارش‌های مالی شامل تجزیه‌وتحلیل‌ فعالیت‌های مالی انجام‌ گرفته مانند فروش خزانه‌داری و انبار در حسابداری مالی طبقه‌بندی می‌گردد.

در حسابداری مالی به جزئیات فعالیت‌های اقتصادی صورت‌گرفته در سازمان توجه می‌شود و گزارش‌های مدونی از فعالیت‌های مالی صورت‌ گرفته در سازمان ارائه می‌شود. درواقع حسابداری مالی، به رسیدگی به امور مالی اشاره دارد و ضروری‌ترین و اصلی‌ترین شاخه حسابداری در هر واحد اقتصادی به شمار می‌آید و بقیه انواع حسابداری در کنار آن قرار می‌گیرد. اگر حسابداری مالی نباشد، دسترسی به هیچ‌کدام این اطلاعات ممکن نخواهد بود.

حسابدار مالی (Financial accountant) چه کسی است؟

حسابدار مالی کسی است که بر صورت‌های مالی نظارت دارد و کار ثبت و ساماندهی صورت‌های مالی را انجام می‌دهد و گزارش صحیحی به مدیریت ارائه می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر به شخصی که به صورت‌های مالی نظارت دارد و کار ثبت و ساماندهی صورت‌های مالی را انجام می‌دهد حسابدار مالی می‌گویند.

وظایف حسابدار مالی به شرح زیر است:

جمع‌آوری اسناد و مدارک و اطمینان از صحت صدور اسناد،کنترل دقیق صندوق‌دار، تنخواه‌دار و انباردار،پیگیری مطالبات و وصول مطالبات شرکت،تهیه و تنظیم سند لیست حقوق و دستمزد و لیست بیمه تأمین اجتماعی و مالیات حقوق و دستمزد،تهیه تراز حساب‌‌‌ها به‌صورت روزانه و ماهیانه و ارائه آن مدیریت،بایگانی و نگهداری اسناد حسابداری در زونکن‌های طبقه‌بندی‌شده،اصلاح و بستن حساب‌‌‌ها در پایان دوره مالی،ارائه مشاوره به مدیران شرکت برای اخذ بهترین تصمیمات و آینده‌نگری برای شرکت، زونکن‌های مهم و اساسی در شرکت عبارتست از:زونکن جهت مکاتبات داخلی شرکت،زونکن جهت نگهداری و بخشنامه‌های دولتی،زونکن جهت بیمه تامین اجتماعی و مالیات کارکنان شرکت،زونکن جهت مکاتبات و اوراق مالیاتی.

تفاوت بین حسابداری مالی با سایر حسابداری‌ها چیست؟

در کتب دانشگاهی، تعریفی که از حسابداری ارائه شده است، این است: جمع‌آوری اطلاعات، طبقه‌بندی داده‌ها، ثبت و تهیه گزارش‌ها مربوط به‌ آن‌ها. اما حسابداری مالی مربوط به گزارش‌های مالی، برای بیرون از شرکت یا سازمان می­‌شود. درحالی‌که حسابداری مدیریت یا همان حسابداری صنعتی، گزارش­هایی را برای تصمیم­‌گیری بهینه مدیران، تهیه می­‌کند.

انواع صورت‌های مالی

مهم­ترین و حیاتی‌­ترین صورت‌های مالی به 4 دسته تقسیم ­می­شوند:

ترازنامه

ترازنامه شامل سه عنصر اصلی است: دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام؛ در سمت راست ترازنامه دارایی‌ها، شامل دارایی جاری مثل وجه نقد، حساب­های دریافتنی و همچنین دارایی­های ثابت مثل ساختمان و تجهیزات، قرار می‌گیرد؛ اما در سمت چپ انواع بدهی­ مثل حساب­های پرداختنی و همچنین حقوق صاحبان سهام قرار می­گیرد. همان‌طور که از اسم آن پیداست، ترازنامه، باید در دو طرف راست و چپ آن، جمع مبالغ کاملاً یکسان یا تراز باشد در غیر این صورت حتماً در جایی اشتباهی صورت‌گرفته است.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان، بیانگر عملکرد یک سازمان یا شرکت در طول یک دوره زمانی مشخص است. صورت‌های سود و زیان حاصل کسر درآمد کل از هزینه کل است. اما باید توجه داشت که صورت سود و زیان در شرکت­های تولیدی، خدماتی و پیمانکاری، کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

صورت جریان وجوه نقدی

شامل تمام دریافتی و پرداختی وجوه نقدی است که در طول یک دوره مالی اتفاق افتاده است و برای مدیران بیانگر این است که آیا شرکت توانایی ایفای تعهدات و برآورد نقدینگی را دارید یا خیر.

صورت سود و زیان جامع

این گزارش، تمام تغییرات در حقوق صاحبان سهام را نشان می­‌دهد و این تغییرات، یا به‌صورت افزایشی است و یا کاهشی. سود و زیان عادی در ردیف اول گزارش درج می­‌شود و سپس درآمد و هزینه­‌های شناخته شده در حقوق صاحبان سهام مانند سود و زیان تحقق‌نیافته، به سود و زیان اضافه یا کسر خواهد شد.

اهمیت حسابداری مالی

از زمانی که شرکتی به ثبت ­می­‌رسد، قانون حکم می­‌کند که در پایان هر دوره مالی (سال مالی) صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان نقدی خود را تهیه و ارائه کند. در این صورت برای شفافیت بیشتر شرکت، حسابداری مالی وارد میدان می­‌شود. قابل‌ذکر است که سهام‌داران، وام دهندگان و سرمایه‌گذاران برای دیدن وضعیت شرکت، به این گزارش‌ها روی می‌­آورند. در صورتی که نیاز به خدمات حسابداری هستید.

اهداف حسابداری مالی

دریافت صورت­های مالی: همان‌طور که ذکر شد، قانوناً شرکت­ها موظف‌اند که صورت‌های مالی خود را طی دوره‌های مشخصی مثل سه‌ماهه، شش‌ماهه و یا یک‌ساله تهیه و به سازمان‌های نظارتی ارائه نمایند.تحلیل و بررسی گزارش‌ها: مدیران برای ارزیابی و تحلیل روند شرکت، به بررسی گزارش‌ها روی می­آورند.تعیین روند کلی شرکت آگاهی از میزان سود و زیان یا درآمد شرکت

مزایای حسابداری مالی

حفظ سوابق تجاری

می­گویند کم‌رنگ‌ترین نوشته­‌ها از قوی­ترین حافظه­‌ها، ماندگارترند؛ زمانی که از حسابداری مالی برای ثبت و گزارش استفاده می‌شود، موجب ماندگاری و ثبت اطلاعات مالی شرکت یا سازمان می‌شود.

کمک به مدیریت

در حسابداری مدیریت که وظیفه تصمیم‌گیری بهینه برای آینده شرکت دارد، به گزارش‌هایی نیاز است که حسابداری مالی می‌تواند این گزارش‌ها را تهیه کند؛ بنابراین در کمک به مدیران برای تصمیم‌­گیری، حسابداری مالی کارایی ویژه‌ای دارد.

کمک به کنترل دارایی‌ها

حسابداری مالی همان‌طور که مفصلاً ذکر شد، اطلاعات مربوط به موجودی نقدی، بدهکاران سهام، دارایی‌های ثابت و غیره را به کنترل دارایی‌ها کمک می‌کند.

کمک به امور مالیاتی

حسابداری مالی با طبقه‌بندی و نگهداری دفاتر حسابداری به‌صورت سیستماتیک، تسویه بدهی مالیاتی را راحت‌تر می­کند. به همین صورت، احتمال اینکه دچار مشکلاتی مثل پرداخت مالیات با تأخیر، بسیار پایین می­آید.

ارزش‌گذاری بر روی کسب‌وکار

برای اینکه کسب‌وکاری را به فروش برسانند، تنها چیزی که می‌تواند برای کسب‌وکار ارزش دقیق آن را تعیین کند، حسابداری مالی است.

جذب وام

برای اینکه یک شرکت بتواند درخواست وام کند، نیاز به شفافیت مالی دارد تا نشان دهد که حساب شرکت همچنان کار می­کند و وام‌دهنده در موعد موردنظر، سود خود را دریافت خواهد کرد. در این صورت  تنها صورت‌های مالی می‌توانند پاسخ‌گوی این شفافیت باشند که همان‌طور که ذکر شد، حسابداری مالی، نقش گزارش صورت‌های مالی را برعهده دارد.

مقایسه سال‌های مالی

درصورتی‌که شرکت چند سال است که فعالیت می‌کند و صورت‌های مالی آن را به‌صورت منظم و طبقه‌بندی‌شده، نگهداری شده است، می‌توان با استفاده از صورت‌های مالی که از طریق حسابداری مالی تهیه شده است، سال‌های گذشته شرکت را با یکدیگر مقایسه کرد.

تشخیص سوءاستفاده مالی و اشتباهات

در صورتی کسی خواسته یا ناخواسته در صورت‌های مالی شرکت، اشتباهی کند، حسابرسان داخلی و مدیران همواره به بررسی گزارش‌ها مالی می‌پردازند. حسابداری مالی هم از این منظر نقش ویژه­ای دارد.

آینده شغلی حسابداری مالی در ایران

با توجه به کاربرد حسابداری مالی و تاثیر حسابداری مالی بر کسب و کار، در بازار کار مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید از پتانسیل آن در بازار کار مطمئن باشید.با دارا بودن دانش لازم و مدارک معتبری که در اموزشگاه های سرتاسر کشور ارائه می‌شوند شما به راحتی می‌توانید در شرکت های مختلف استخدام شوید.

حسابداری مالی چیست؟

رشته حسابداری مالی

همان طور که همان ابتدا اشاره کردیم رشته حسابداری مالی یکی دیگر از شاخه های حسابداری است که در دانشگاه های ایران تدریس میشود و در سال های اخیر به یکی از رشته های پرطرفدار تبدیل شده است.این رشته بازار کار خوبی در ایران دارد و فارغ التخصیلان این رشته میتوانند درآمد خوبی داشته باشند.البته باید بدانید این رشته هم مانند سایر رشته ها در ایران نیازمند فرد متخصص است و اگر در این رشته متخصص باشید همیشه برای شما کار هست و میتوانید با درآمد بالایی در شرکت های بازرگانی و شرکت های بزرگ و کوچک کار کنید.

روش های انجام حسابداری مالی

روش هایی که یک حسابدار مورد استفاده قرار می‌دهد تنها به دو حالت نقدی و تعهدی محدود نمی‌شود.البته لازم به ذکر است که هر دوی این روش ها چارچوب های حسابداری را پوشش می‌دهند و برای ثبت و ساماندهی اطلاعات در پایان دوره های معین ماهانه، فصلی یا سالانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.در حسابداری مالی و روش نقدی، فقط پول نقد جابجا شده در معاملات مورد بحث قرار می‌گیرد.در روش تعهدی، تمام داده های اطلاعاتی معاملات ثبت شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.در واقع حسابداری تعهدی حسابداری نقدی را هم شامل می‌شود.

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

گرچه حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی هر دو نقش مهمی در کسب و کار دارند اما تفاوت های مهمی دارند.از جمله این که حسابداری مدیریتی کاملا داخلی است. این در حالی است که حسابداری مالی صرفا برای سهامداران خارجی است.مدیریت حسابداری به مدیران شرکت برای تصمیم گیری کمک می‌کند. هدف از حسابداری مدیریتی، همان طور که از نامش پیداست جمع آوری اطلاعات برای مدیریت سازمان است.

درباره نویسنده

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا