اظهارنامه مالیاتی را بهتر بشناسیم!

اظهارنامه مالیاتی فرمی می باشد که نشانگر اطلاعات هویتی شرکت ، وضعیت شرکت ، عملکرد شرکت و … در یک دوره مالی مشخص می باشد.

که تمامی رویدادهای مالی شرکت در چندین فرم نشان داده می شود و در انتها میزان مالیات هر شخص حقوقی و حقیقی اعلام میشود.

اظهارنامه مالیاتی توسط خود مودی ابراز می گردد و صحت و سقم آن توسط واحد گروه رسیدگی مشخص میگردد و سپس برگ تشخیص مالیات صادر می گردد.

اظهارنامه های مالیاتی چهار ماه پس از پایان هر دوره مالی ارسال می شود به سه بخش تقسیم می شود:

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوق، اظهارنامه مالیاتی مشاغل یا اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی مکلف هستند ۴ ماه پس از پایان سال مالی نسبت به ارسال اظهارنامه ، ترازنامه ، سود و زیان و اطلاعات هویتی خود را به حوزه و واحد مالیاتی خود ارسال نمایند. مودیان می توانند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق نرم افزار اظهارنامه مالیاتی ( دانلود از سامانه اداره مالیات ) ارسال نمایند و یا از طریق پست اظهارنامه کتبی و فیزیکی خود را ارسال نمایند.

اظهارنامه مالیاتی به معنای ارسال اطلاعات مالی، هویتی و آماری طی یک سال مالی به اداره امور مالیاتی حوزه مربوطه توسط خود مودی می باشد که به این عمل ” خود اظهاری ” می گویند.

طبق ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم ، نرخ مالیات اشخاص حقوقی ۲۵% سود پس از کسر معافیتهای مالیات و زیانهای منابع غیر معاف می باشد.

سال مالی

برخی از شرکت ها بنا به نوع فعالیت ممکن هست که سال مالی آن ها همانند بقیه شرکت ها از اول فروردین تا پایان اسفند نیست و اینگونه شرکت ها ۴ ماه پس از بستن حساب و سال مالی نسبت به ارسال اظهارنامه و تشکیل مجمع عمومی عادی سالانه اقدام می کنند.

سال مالی شرکت های سرمایه گذاری و مالی از اول مهر شروع می شود و تا پایان شهریور خاتمه می یابد. شرکتهایی که نماینده شرکت های خارجی هستند یا به دلایل دیگر سال مالی آنها از اول دی ماه شروع و تا پایان آذر سال آینده ادامه دارد.

اشخاص حقوقی که معافیت مالیاتی دارند و مشمول مالیات نیستند هم باید نسبت به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.

شرط تایید معافیت های مالیاتی ، انجام تکالیف مالیاتی و ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد پس این ذهنیت اشتباه را پاک کنیم که ما معاف از مالیات هستیم و نیاز به ارسال اظهارنامه نداریم!

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی مکلف هستند ۳ ماه پس از پایان سال مالی نسبت به ارسال اظهارنامه ، ترازنامه ، سود و زیان و اطلاعات هویتی خود را به حوزه و واحد مالیاتی خود ارسال نمایند. مودیان اشخاص حقیقی می توانند همانند اشخاص حقوقی از طریق نرم افزار اظهارنامه مالیاتی و یا از طریق پست نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.

اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی با توجه به نوع فعالیت و حجم فروش و مالیات پرداختی به سه گروه تقسیم میشوند.

گروه اول:

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده طبق آخرین برگ مالیات قطعی عملکرد سال ۹۱و به بعد که هرکدام بیشتر از مبلغ ۳۰ میلیارد ریال باشد.

گروه دوم:

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی که هرکدام بیشتر از ۱۰ میلیارد و تا ۳۰ میلیارد ریال باشد.

گروه سوم:

مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی که هرکدام بیشتر تا ۱۰ میلیارد ریال باشد و  در گروه اول و دوم قرار نگیرد.

اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی مطابق با گروه خود اظهارنامه مالیاتی را ارسال میکند و فرم های هر گروه متفاوت هست و مطابق به آن گروه اظهارنامه ارسال می شود.

مالیات اشخاص حقیقی طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات ها مستقیم و پس از کسر معافیت ماده ۱۰۱ قانون مالیات های مستقیم محاسبه می گردد.

جدول ماده ۱۳۱ ق.م.م سالانه اعلام می گردد که در آن نحوه محاسبه مالیات مشخص گردیده است.

پیش نیاز ارسال اظهارنامه مالیاتی

اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت یک ماه فرصت دارند که نسبت به تشکیل پرونده مالیات اقدام کنند و پس از دریافت کد اقتصادی قدیم نسبت به پیش ثبت نام کد اقتصادی جدید اقدام میکنند.

پس از تایید پیش ثبت نام کد اقتصادی رمز ورود به سامانه کد اقتصادی دریافت میکنند و وقتی که رمز ورود به سمانه کد اقتصادی را دریافت کردند ، وارد سامانه کد اقتصادی می شوند و اطلاعات هویتی شامل شماره حساب و اطلاعات هیئت مدیره و … را وارد میکنند.

اطلاعات وارد شده توسط اداره مالیات بررسی میشود و نسبت به تایید آن اقدام میکنند و کد اقتصادی به مرحله ۴۵ می رسد.

وقتی ثبتنام کد اقتصادی به مرحله ۴۵ برسد به این معنی است که تمامی اطلاعات مربوط به مودی مالیاتی صحیح می باشد.

نکته : شرط لازم برای ارسال اظهارنامه مالیاتی از طریق نرم افزار اظهارنامه مالیاتی ، ثبتنام کد اقتصادی در مرحله ۴۵ میباشد.

قبل از ارسال اظهارنامه مالیاتی ، تمامی حسابها از لحاظ ماهیت ، مبلغ بررسی گردد و اعداد آن قابل اتکا و صحیح باشند.

تمامی اصلاحات و ثبت هایی حسابداری نجام شود سپس نسبت به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنید چون اظهارنامه اصلاحی فقط برای اصلاح اشتباهات اماری می باشد و نمیتوان کلیه حسابها رو اصلاح کنیم.

اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک

اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک نشان دهنده مالیات بر اجاره املاک پس از کسر معافیت ها و هزینه ها می باشد.

برای اشنایی با اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک باید اصلاحات مربوط به موچر ، مستاجر و مورد اجاره را بدانیم.

مورد اجاره : مورد اجاره به مکان یا موقعیتی که بابت آن درآمد یا اجاره ای کسب می شود. این مورد می تواند ملک ، مغازه ، سوله و غیره

موجر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که ملک یا مغازه یا…( مورد اجاره ) را اجاره می دهد و از آن بابت مالیات دریافت می کند.

مستاجر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که ملک یا مغازه یا … را از موجر اجاره می کند و از آن بابت هزینه ای پرداخت می کند.

در صورتی که موجر شخص حقیقی باشد مالیات اجاره پس از کسر ۲۵ % هزینه استهلاک طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم محاسبه می شود.

و در صورتی که موجر شخص حقوقی باشد مالیات اجاره پس از کسر ۲۵ % هزینه استهلاک طبق ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم محاسبه میشود.

موسسه حسابداری با توجه به کارشناسان متخصص در زمینه خدمات مالیاتی و خدمات حسابداری میتواند شما را در امر اظهارنامه مالیاتی راهنمایی کند.

هرگونه سوال یا مشکلی داشتید می توانید با کارشناسان این شرکت حسابداری تماس بگیرید و سوالات مالی و مالیاتی خود را حل کنید.

logo-small02

شرکت و موسسه حسابداری ماکان !

پست های مرتبط

1 نظر در “اظهارنامه مالیاتی را بهتر بشناسیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *