آشنایی با خدمات حسابرسی

حسابداری شرکت ماکان

خدمات حسابرسی شامل بررسی اسناد حسابداری ، فرآیند حسابداری و حتی بررسی رعایت قوانین در ساختار مالی شرکت ها می باشد. خدمات حسابرسی در شاخه های مختلفی جهت اهداف مشخصی ارائه میشود. هر کدام از خدمات حسابرسی برای پیشبرد و اصلاح رویه و چارچوب حسابرسی صورت میگیرد.

خدمات حسابرسی را می توانیم به چند بخش تقسیم کنیم.

حسابرسی صورت های مالی

حسابرسی داخلی

حسابرسی رعایت

حسابرسی عملیاتی

در ادامه هر کدام از خدمات حسابرسی را توضیح می دهیم و تفاوت هر کدام مشخص می شود.

حسابرسی صورت های مالی

صورت های مالی شامل ترازنامه ، صورت سود و زیان ، صورت سود و زیان جامع ، صورت جریان وجوه نقد و یادداشت های توضیحی می باشد. که در ادامه هر یک توضیح داده می شود.

ترازنامه

ترازنامه وضعیت شرکت و توان شرکت را در آن تاریخ نشان می دهد که اگر یک شرکت را همانند یک اتاق در نظر بگیریم ، ترازنامه همانند یک عکس از آن اتاق می باشد که وضعیت شرکت را در آن لحظه نشان می دهد.

هنگام حسابرسی کلیه حسابها و اعداد در این ترازنامه بررسی میگردد تا این اعداد قابل اتکا باشند و حسابرسی اعتبار دهی به این حسابها و اعداد می باشد.

برای مثال با ارسال تاییدیه بانک و دریافت آن نشان می دهیم مانده موجودی نقد و بانک در تاریخ ترازنامه کاملا صحیح و قابل اتکا هست.

صورت سود و زیان

یکی از اهداف اصلی شرکت ها کسب سود می باشد. صورت سود و زیان میزان و نحوه کسب سود و زیان هر شرکت را نشان میدهد.

فروش ، قیمت تمام شده کالای فروش رفته و هزینه ها برخی از حسابهای صورت سود و زیان می باشد.

در حسابرسی سرفصل های مربوط به این حسابها را بررسی کرده و صحت و سقم هر یک از این حسابها اعلام میشود.

صورت سود و زیان جامع

در صورت سود و زیان جامع تمام درآمدها و هزینه های یک دوره مالی تحقق یافته و تحقق نیافته ارائه میشود و به همین دلیل سود و زیان دوره به عنوان اولین مورد در صورت سود و زیان جامع ارائه میشود.

در صورت سود و زیان جامع درآمد و هزینه های تحقق نیافته حاصل از تغییر ارزش دارایی و بدهی ها ارائه می شود و همچنین سود و زیان تسعیر ارز در این قسمت ارائه میشود.

در حسابرسی نحوه ارائه صورت سود و زیان جامع و همچینین مبالغ و حسابهایی که در این قسمت ارائه شده است بررسی میگردد.

صورت گردش وجوه نقد

تغییرات در وجوه نقد هر شرکت در طی یک دوره مالی نمایش داده میشود. همچنین ساختار و گردش نقدی یک شرکت را نمایش می دهد که بیانگر این است که دریافتی های تقدی و پرداختی ها از چه محلی انجام شده و در چه محلی خرج شده است.

روند گردش نقدینگی یک شرکت را نمایش می دهد که از اهمیت بالایی برخوردار است چون وجه نقد و نقدینگی در شرکتها قدرت مانور و نیرو استراژیک شرکت می باشد.

یادداشت های توضیحی

یادداشت های توضیحی جز لاینفک یا جدا نشدنی صورت های مالی هست.

این جمله به این معنا هست که صورت های مالی بدون یادداشت های توضیحی بی معناست و اصلا قابل اتکا نخواهد بود.

در یادداشت های توضیحی هر کدام از سرفصل ها با جزئیات کامل نمایش داده میشود و نشانگر نوع و تفکیک حسابها می باشد.

در حسابرسی صورت های مالی هر یک از بخش های صورت های مالی بررسی می شود و به اعداد و حسابهای آن اعتبار داده میشود تا استفاده کنندگان صورت های مالی بتوانند اتکا کرده و مورد استفاده قرار دهند.

حسابرسی داخلی

 حسابرسی داخلی کنترل و بررسی اسناد در حین کار می باشد و جهت کنترل انحرافات و الزامات و قوانین می باشد و حسابرس داخلی به کلیه اسناد و مدارم مالی و غیر مالی دسترسی دارد.

حسابرس داخلی جهت جلوگیری از اشتباهات و مشکلات مالی و زیان های ناشی از انحرافات اقدام به حسابرسی می نماید.

تفاوت حسابرس داخلی در نحوه انجام حسابرسی است یعنی حسابرسی داخلی از افراد داخل سازمان می باشد ولی حسابرسی خارجی از موسسات حسابرسی است.

حسابرسی رعایت

در حسابرسی رعایت بیانگر این است که آیا اقدامات انجام شده در شرکت مطابق قوانین و استاندارد های می باشد یا نه؟

حسابرسی رعایت کنترل رویه های مالی مطابق با قوانین می باشد. در حسابرسی رعایت سازمان را ملزم به رعایت قوانین می کند این قوانین میتوان داخلی یا خارجی باشد.

حسابرسی عملیاتی

در حسابرسی عملیاتی اثربخشی و کارایی فعالیت شرکت را بررسی میکند و نتایج و پیشنهادات لازم را به اشخاص ذیصلاح ارائه می دهد. حسابرسی عملیاتی را میتوان کنترل کیفی فعالیت شرکت نامید.

شرکت حسابداری ماکان خدمات حسابرسی خود را به تفکیک ارائه شده به شرکت ها و موسسات ارائه می دهد.

درباره نویسنده

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا