خدمات حسابداری

خدمات حسابداری همان انجام امور مالی و حسابداری شرکت ها و حتی اصلاح ساختار حسابداری شرکتها می باشد. هر شرکتی با توجه به حجم و نوع فعالیتش نحوه انجام امور حسابداری را انتخاب می کنند. برای نمونه شرکت های سهامی عام ساختار حسابداری و مالی پیچیده تری نسبت به شرکتهای با مسئولیت محدود با حجم متوسط دارند یا اینکه شرکت های تولیدی با توجه به سیستم بهای تمام شده نسبت به شرکت های خدماتی پیچیده تر هست و البته به این مهنا نیست که شرکتهای خدماتی نیازی به سیستم حسابداری ندارند بلکه هر شرکتی با توجه به شرایط خود سیستم های حسابداری آن تهیه میشود. انتخاب فرآیند خدمات حسابداری و نحوه انجام آن قبل از شروع فعالیت تجاری اهمیت زیادی دارد و اجرا فرآیند مالی از خرید نرم افزار شروع میشود و تا استخراج گزارشات و تجزیه و تحلیل آنها ادامه دارد و میتوان گفت که حسابداری جزء جدانشدنی هیئت مدیره می باشد. چهار وظیفه اصلی خدمات حسابداری شامل استقرار سیستم حسابداری ، ثبت و بایگانی اسناد حسابداری ، کنترل و تجزیه و تحلیل رویداد های حسابداری و تهیه گزارشات مورد نیاز حسابداری می باشد.

استقرار سیستم مالی

اولین مرحله فرآیند استقرار مالی ، مشاوره مالیاتی و معرفی خرید نرم افزار حسابداری مناسب با حجم و موضوع فعالیت شرکت می باشد.
پس از راه اندازی سیستم مالی باید چیدمان کدینگ حسابداری و ساختار دقیق مالی راه اندازی شود. پس از آن ثبت اسناد حسابداری و بایگانی صحیح و مناسب حسابها صورت پذیرد تا بتوان گزارشات ماهیانه و مورد نیاز مدیریت تهیه شود. همچنین صورت های مالی میان دوره و سالیانه تهیه و در اختیار استفاده کنندگان صورت های مالی قرار داده شود تا در جهت پیشبرد فعالیت های اصلی شرکت نقش بسزایی را ایفا نماید. انجام امور مالی و حسابداری بصورت دقیق و به موقع باعث شده است خدمات حسابداری متفاوتی به کارفرمایان ارائه شود.

ثبت و بایگانی اسناد حسابداری

پس از استقرار سیستم حسابداری و چیدن ساختار مالی و فرآیند امور حسابداری و آموزش های مربوطه به حسابداران مربوطه ، رویدادهای مالی طبق چارت مربوطه شروع به ثبت حسابداری میشود و پس از ثبت اسناد حسابداری ، بایگانی های اسناد حسابداری انجام میشود. بایگانی اسناد حسابداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نحوه بایگانی اسناد حسابداری بسیار حائز اهمیت است. چون بتوانیم به راحتی اسناد مثبته دسترسی داشته باشیم. در ثبت اسناد حسابداری و بایگانی اسناد حسابداری باید دقت و دانش کافی بکار رود چون بر اساس این اطلاعات ثبت شده گزارشات تهیه میشود.

نظارت بر سیستم مالی

پس استقرار سیستم مالی و ثبت اسناد حسابداری باید نظارت بر اجرای صحیح کار انجام شود چون استقرار سیستم مالی به معنای فقط خرید یک نرم افزار حسابداری نیست!

بلکه روند صحیح کار و دریافت گزارشات مورد نیاز مدیریت و دیگر سازمان ها می باشد. البته این نکته را باید توجه کرد که اسقرار و اجرا کار حسابداری زمانبر می باشد و در حین کار نظارت بر اجرای کار سیستم مالی صورت پذیرد و همچنین انحرافات در کار مشخص شود و راهکاری برای حل مشکل پیدا شود و هر لحظه ساختار مالی را اصلاح کنیم تا به نتیجه دلخواه دست یابیم. این امر محقق نمیشود مگر اینکه نظارت بر ساختار مالی وجود داشته باشد و حسابرسی رعایت و داخلی همزمان انجام شود.

تهیه گزارشات حسابداری

یکی از اهداف اصلی حسابداری تهیه گزارشات حسابداری است که نتیجه زحمات امور حسابداری و سیستم حسابداری است پس از ثبت و نظارت ها نتیجه این امور از طریق تهیه گزارشات مشخص میگردد که به همین علت گزارشات را به دو دسته گزارشات درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم بندی میکنیم.

گزارشات درون سازمانی مختص هیئت مدیره و اعضای داخل شرکت میباشد که جهت تصمیم گیری از این گزارشات استفاده میکنند که در روند جاری شرکت تاثیر مستقیم میگذارد چون تصمیمات گرفته شده بر پایه اطلاعات مالی می باشد.

گزارشات برون سازمانی جهت ادارات و سازمان های خارج از شرکت تهیه میشود مثل اداره امور مالیاتی یا بیمه تامین اجتماعی.

برای تهیه این گزارشات از گزارشات درون سازمانی هم استفاده میشود که این باعث میشود برخی از گزارشات بصورت مشترک باشد مثل ریز فروش که در هر دو گروه یکسان می باشد.

البته ما در مورد شرکتهایی صحبت میکنیم که بصورت یکپارچه فعالیت میکنند و به اصطلاح کتمان درامد ندارند.

اگر شرکتی فرار مالیاتی یا کتمان درامد داشته باشند گزارشات مشترک کمتری خواهند داشت.

لیست خدمات حسابداری

 • استقرار سیستم مالی در انواع شرکتها
 • ثبت اسناد مالی بصورت تمام وقت یا پاره وقت
 • بایگانی اسناد حسابداری بصورت منظم و صحیح
 • اعزام حسابدار در کلیه سطوح مالی
 • تهیه گزارشات مالی بصورت ماهیانه یا دوره ای
 • رسیدگی و کنترل اسناد حسابداری
 • بستن حساب ها و انبارگردانی پایان سال
 • تهیه صورت های مالی بصورت میان دوره یا سالیانه
 • ساماندهی و بروز رسانی حسابهای معوق
 • حسابرسی و کنترل حسابها و اسناد حسابداری
 • مشاوره حسابداری و مالی به حسابداران و مدیران
 • آموزش حسابداری در سطح حسابداری و مدیران
 • شرکت در جلسات هیئت مدیره و اختلاف شرکا
 • بهبود عملکرد خدمات حسابداری و مالی
 • تهیه گزارشات خاص قیمت تمام شده تولید و پیمانکاری
 • انجام خدمات حسابداری مدیریت
 • راهکارهای بهبود عملکرد و سنجش سازمان
 • مشاوره سازمانی به پرسنل و مدیران
 • چیدمان چارچوب حسابداری و اداری

شرکت حسابداری ماکان خدمات حسابداری خود را بصورت قرارداد هفتگی، ماهیانه و پشتیبانی حسابداری بستگی به حجم و نوع فعالیت شرکت انجام می دهد.در قرادادهای پشتیبانی کلیه امور فوق بصورت کامل انجام میشود و همچنین در قرادادهای خدمات پشتیبانی حسابداری خدمات بیمه ای پرسنل هم بصورت رایگان انجام می شود.

شرکت حسابداری با تکیه بر تجربه و دانش فنی و کادری جوان و خلاق خدمات حسابداری و مدیریت مالی به کارفرمایان و مستریان بر پایه صداقت و تعهد کاری ارائه میدهد. این مهم محقق نمیگردد مگر با تعامل و اعتماد مقابل میان همکاران و مشتریان که سرلوحه خدمات این موسسه حسابداری می باشد.

سوالات متداول خدمات حسابداری ماکان

خدمات حسابداری به تمامی شرکت‌های خصوصی که فعالیت تجاری یا غیر تجاری ارائه می‌دهند و همچنین برخی از مشاغل گروه اول که فعالیت آنها به گونه ای است که نیاز به حسابدار و خدمات حسابداری دارند ارئه می‌شود.

برای ثبت اسناد حسابداری نیاز به نرم افزار حسابداری است و انتخاب نرم افزار درست و مناسب جزئی از انتخاب های صحیح در خدمات حسابداری می‌باشد که با مشاوره درست و به موقع امور مالی خود را با هزینه ابتدایی مناسب انجام می‌دهید.

قراردادهای خدمات حسابداری به صورت تمام وقت یا پاره وقت می باشد که در قراردادهای تمام وقت ، یک نفر نیرو حسابدار به صورت تمام وقت در محل شرکت مشتری فعالیت دارد و یک نفر نیرو حسابدار ارشد بصورت پاره وقت به امور آن نظارت میکند.

در قرارداد های پاره وقت، با توجه به فعالیت مالی پایین نیازی به تمام وقت بودن حسابداری نیست و با تشخیص و توافق طرفین میزان زمان مشخص می‌گردد.

یکی از خدمات حسابداری ثبت اسناد حسابداری معوق می باشد که به دلایل مختلف ثبت نشده است.
شرکت حسابداری ماکان اسناد حسابداری را ثبت کرده و گزارشات مورد نیاز مدیریت را تهیه نموده و در اختیار آنها قرار می‌دهد.