[jwp-video n=”1″]

مهم نیست که یک شرکت تا چه اندازه بزرگ باشد ولی به یک حسابدار موفق نیاز دارد. از این رو حسابداری یکی از رشته هایی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و فرد با داشتن تلاش و استعداد می تواند آینده روشنی را برای خود رقم بزند. ما ممکن است برایتان سوال پیش آید که چگونه یک حسابدار موفق شویم؟ و یا ویژگی های اصلی یک حسابدار خوب چیست؟ هر فردی برای موفق شدن در هر کاری می داند که برای انجام امور خود بایستی نکاتی را رعایت کند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که یک حسابدار چگونه می توان به یک حسابدار خوب تبدیل شویم؟

ویژگی های اصلی یک حسابدار موفق

همان طور که می دانید استخدام یک حسابدار خوب همواره دشوار بوده است و برای این که یک شرکت حسابداری بتواند یک حسابدار استخدام کند باید ویژگی های یک حسابدار خوب را بداند. از جمله ویژگی های اصلی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نظم:

یک حسابدار خوب باید همیشه نظم داشته باشد که این ویژگی تقریبا در ملاقات اولیه استخدام قابل مشاهده است.

دقت:

از آنجا که حسابدار نباید اسناد مالی را به صورت غیر واضح و با اشتباه های فراوان تحویل دهد، از این رو دقت حسابدار بسیار حائز اهمیت است.

به روز بودن اطلاعات:

یکی دیگر از ویژگی ها که باید در هنگام استخدام به آن توجه کرد، به روز بودن اطلاعات فرد می باشد و از آخرین قوانین حسابداری اطلاع کافی داشته باشد که از طریق مطالعه و به روز کردن دانش خود در هر زمینه ای می تواند به این موقعیت دست یابد. در واقع حسابدار موفق به کسی گفته می شود که همواره در مورد فعالیت خود، مطالب روز را مطالعه نماید.

چگونه یک حسابدار موفق شویم؟

چگونه یک حسابدار موفق شویم؟

شجاعت و صراحت در بیان افکار:

یک حسابدار موفق باید تمام افکار خود را بدون هیچ ترسی و با صراحت بیان کند زیرا اگر حسابدار، نظرات خود را با صراحت بیان نکند و اطلاعات واقعی را برای مدیر عامل شرکت ارائه ندهد، ممکن است مدیر عامل دچار اشتباه شود که برای شرکت مرگبار می باشد.

محافظه کاری در ارائه صورت های مالی:

یکی از ویژگی های اصلی محافظه کار بودن وی است که معمولا یک ویژگی منفی تلقی نمی شود. اگر یک حسابدار محافظه کار باشد صورت های مالی را با کمترین ریسک و بالاترین ضریب اطمینان ارائه می دهد.

قدرت در فعالیت انفرادی:

یک حسابدار باید بتواند علاوه بر قابلیت کار تیمی، قدرت کار کردن به صورت انفرادی را داشته باشد و بتواند بدون ارتباط با فرد دیگری، اسناد را ثبت کند.

سخت گیری:

یک حسابدار خوب باید از نظر نظم و دقت سخت گیر باشد.

داشتن الگو:

یکی از مواردی که برای تبدیل شدن به یک حسابدار خوب لازم است، داشتن یک الگو می باشد که در مسیر رسیدن به یک حسابدار موفق می تواند کمک شایانی به فرد کند. افراد موفق همیشه برای انجام کارهای خود یک الگو دارند که از نظر آنها این الگو مورد قبول بوده است و باعث پیشرفت شده است. یک حسابدار موفق با داشتن یک الگو، دیگر مسیرهای اشتباه شده را طی و تکرار نمی کند که این کار باعث موفقیت وی می شود.

علاوه بر ویژگی های فوق، یک حسابدار موفق باید ویژگی هایی از قبیل روابط عمومی بالا، توانایی کار با نرم افزارهای حسابداری و همچنین قدرت محاسباتی بالا را داشته باشد.

یک راهنمای کامل جهت تبدیل شدن به یک حسابدار موفق

در این قسمت قصد داریم به چند نکته در مورد تبدیل شدن به یک حسابدار موفق اشاره کنیم که به شرح زیر می باشد:

نکاتی برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق

شروع از مقطع دبیرستان:

برای این که فرد بتواند یک حسابدار موفق باشد، بهتر است در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل در رشته حسابداری شود.

گذراندن دوره کار آموزی:

بهترین کار پس از پایان دوره هنرستان و گرفتن دیپلم حسابداری، گذراندن دوره کارآموزی در یک شرکت حسابداری معتبر می باشد و تنها هدف وی باید کسب تجربه های بیشتر باشد نه کسب درآمد و همچنین سعی کند برای کار کردن با نرم افزارهای حسابداری مسلط شود.

داشتن مدرک معتبر دانشگاهی:

همواره داشتن یک مدرک از دانشگاه، یکی از راه های موفقیت بیشتر در هر رشته ای می باشد که رشته حسابداری از این قاعده مستنثی نیست. از این رو یک حسابدار خوب بایستی حداقل مدرک لیسانس خود را از یکی از دانشگاه های معتبر ایران دریافت کند. بهتر است فرد دانشگاه خود را در شهری انتخاب کند که از نظر شرایط کار کردن در رشته حسابداری مناسب باشد و بتواند در حین تحصیل، دوره کارآموزی را ادامه دهد و بیشتر تجربه کسب کند.

چگونه می‌توانم یک حسابدار موفق باشیم؟

چگونه می‌توانم یک حسابدار موفق باشیم؟

انتخاب هدف دقیق در دانشگاه:

یک راهنمای خوب برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق این است که فرد در دانشگاه هدفی را برای خود انتخاب کند که مسیر روشن تری در آینده باشد. لازم است بدانید که حسابداری مالی، حسابرسی و حسابداری مدیریت از جمله گرایش هایی می باشند که آینده شغلی خوبی دارند.

انتخاب گرایش:

فرد با تعیین گرایش خود در مقطع کارشناسی دوره های تخصصی گرایش خود را به صورت جدی ادامه دهد.

ادامه تحصیل (کارشناسی ارشد):

فرد با داشتن یک شغل مناسب، بهترین زمان است که بتواند تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد زیرا مدرسان دوره های کارشناسی ارشد اشخاص بزرگی هستند که می توانند راهنمای خوبی برای تبدیل شدن به یک حسابدار خوب شوند.

شرکت در  آزمون های عضویت جامعه حسابداری:

پس از پایان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، شرکت کردن در آزمون های عضویت در جامعه حسابداری متناسب با گرایش خود می باشد که هر کدام از این آزمون ها شرایط عضویت خاص خود را دارند.

انتخاب شغل مناسب:

پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد و دوره های تخصصی رشته حسابداری و عضو شدن در انجمن های رسمی حسابداری، وقت آن فرا رسیده است که فرد بهترین شغل را برای خود انتخاب کند.

مطالعه و شرکت در دوره های تخصصی حسابداری:

پس از پیدا کردن شغل مناسب، فرد به عنوان یک حسابدار موفق باید همچنان به مطالعه تخصصی خود ادامه دهد و در دوره های تخصصی حسابداری شرکت نماید تا همیشه دانش و اطلاعات خود بروز نگه دارد. همینطور اگر فرد علاقه مند به فعالیت در زمینه حسابداری به صورت مستقل است، پس از مدتی فعالیت در این رشته و تبدیل شدن به یک حسابدار خوب می تواند برای خود یک شرکت حسابداری تاسیس کند.

امید است که مطالعه این مقاله در خصوص دانستن ویژگی های اصلی یک حسابدار موفق مفید باشد.

 

شرکت و موسسه حسابداری ماکان !

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *