نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی چیست ؟

مالیات؛ همواره یکی از چالش برانگیزترین مسائل موجود  در حوزه ی کسب و کار است که مبتلا به اقشار مختلف جامعه است.  با توجه به اهمیت چگونگی ثبت امور مالی در دفاتر  و نظر به اهمیت  حقوقی  و قانونی  اسناد و دفاتر مالی شرکت  در محاسبه و برآورد میزان مالیات پرداختی و البته وجود مسائل ظریف  حقوقی در  این مقوله نقش مشاوره مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی و همچنین وضع مالیات منصفانه و پیشگیری از بروز اختلافات مالیاتی  نقشی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بنابراین آشنایی با مفهوم مشاوره مالیاتی و مسائلی مانند اینکه  مشاوران مالیاتی چه کسانی هستند و نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی و کاهش مالیات چیست می تواند گامی مهم برای رسیدن به اهداف مالی و موفقیت در زمینه ی کسب و کار باشد.

مشاوره مالیاتی چیست؟

به بیان ساده مشاوره مالیاتی ؛عبارت است از ارائه ی اطلاعات دقیق  و به روز در زمینه ی مسائل حقوقی و قوانین مرتبط با مالیات به فعالان اقتصادی و برطرف نمودن ابهامات قانونی موجود در امور مالیاتی شرکت  از طریق ارائه ی مشاوره و بیان روشن و واضح مفاهیم تخصصی موجود در قوانین حقوقی مالیات.در واقع مشاوره مالیاتی فرآیندی است که طی آن کلیه امور مرتبط با مالیات شرکت از دو جنبه ی مالی و حقوقی بررسی شده و ضمن رفع ابهامات حقوقی، راهکارهای قانونی و سودمند  برای کاهش مالیات پرداختی پیشنهاد می شود.

البته  در صورت بروز اختلاف مالیاتی نیز می توان با بهره گیری از مشاوره مالیاتی اختلافات مالیاتی را به بهترین شکل حل و فصل نمود. به هر حال در دنیای کسب و کار   مالیات مساله ای فراگیر بوده و  نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی؛نقشی موثر و غیر قابل انکار است.

نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی؛نقشی موثر و غیر قابل انکار است.

مشاور مالیاتی

مشاوران مالیاتی چه افرادی هستند؟

با توجه به ابعاد مشاوره مالیاتی که  همزمان شامل مسائل مالی و مسائل حقوقی مرتبط با مالیات میباشد و نظر به اهمیت مسائل حقوقی در امور مالیاتی؛مشاوران حقوقی طبیعتا افرادی هستند که علاوه بر داشتن تخصص کافی در زمینه ی امور مالی باید به مسائل حقوقی و قوانین مالیاتی نیز اشراف کامل داشته باشند. با توجه به اهمیت فراوان مسائل مالیاتی در فعالیت های اقتصادی و نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی؛

شایسته است صاحبان کسب و کارها قبل از هر اقدامی با مشاور مالیاتی متخصص که عموما «وکیل مالیاتی» نیز نامیده میشود؛ مشورت نموده و با بکار بستن رهنمودهای مفید مشاور مالیاتی جلوی هرگونه ضرر و زیان ناشی از عدم آگاهی از قوانین مالیاتی را بگیرند.شفاف سازی امور مالیاتی  علاوه بر  پیشگیری از ضرر و زیان های ناخواسته ی مالی و فشار مضاعف مالیات های سنگین از هر گونه تخلف ناخواسته ی مالیاتی  و دردسرهای احتمالی پیشگیری مینماید.

 نقش مشاوران مالیاتی در کاهش مالیات

امروزه شرایط اقتصادی بی ثبات و تورم شدید از سویی و افزایش مالیات از سوی دیگر باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای فعالان اقتصادی شده است.در بسیاری موارد عدم آگاهی افراد از قوانین و ضوابط مالیاتی باعث وضع مالیات های سنگین و بیهوده می شود. بهره گیری از دانش و تخصص مشاوران مالیاتی در جلوگیری از وضع مالیات سنگین و بروز مشکلات و اختلافات مالیاتی بسیار راهگشا است.

حضور مشاور مالیاتی در  مدیریت امور مالی شرکت و نظارت دقیق بر  حسابرسی ها،  تحریر دفاتر قانونی  و انجام  اموری مانند تکمیل اظهارنامه  مالیاتی و یا پیگیری اختلافات مالیاتی و تنظیم لایحه ی مالیاتی می تواند منجر به کاهش مالیات شود.باتوجه مشکلات عدیده ی واحدهای تولیدی نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی؛ بسیار پررنگ و موثر است چرا که بهره گیری از توان و تخصص مشاوره مالیاتی علاوه بر در امان ماندن از دام دلالان مالیاتی و ضررهای هنگفت مالی، باعث کاهش چشمگیر  مالیات مضاعف و بیهوده  می شود.

در صورت نبود مشاور مالیاتی چه مشکلات مالیاتی ممکن است پیش بیاید؟

موارد بسیاری وجود دارد که فعالان اقتصادی به خاطر نا آگاهی از ظرایف قانون مالیات و  عدم آشنایی با اصول تنظیم دفاتر  و اسناد مالی و البته عدم بهره مندی تجربه و تخصص مشاور مالیاتی کاربلد با مالیات هنگفت روبه رو شده و برای حل مشکلات مالیاتی دست به دامان مشاوران غیر رسمی شده و بعضا در دام کلاهبرداران گرفتار می شوند . در شرایط متلاطم اقتصادی، پرداخت مالیات سنگینی که بخاطر سهل انگاری و عدم استفاده از تجربه ی مشاورمالیاتی  گریبانگیر کسب کارها به ویژه فعالان اقتصادی نوپا می شود؛

به سادگی می تواند منجر به ورشکستگی و تعطیلی کسب و کارها شود.بنابراین پر واضح است که نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی و جلوگیری از ضررو زیان فعالیت های اقتصادی ،نقشی مهم و پررنگ است. بنابراین نبود مشاور مالیاتی علاوه بر سردرگمی در انجام امور مالیاتی،  می تواند منجر به ورشکستگی و تعطیلی کسب و کار شود.

با توجه به پیچیدگی ها و ظرایف فراوان در امور مالیاتی نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی شرکت تنها منحصر به کاهش مالیات پرداختی نیست.  یک مشاور مالیاتی مجرب  با بررسی دقیق دفاتر و اسناد مالی شرکت و البته کسب و ارائه اطلاعات دقیق قانونی، راهگشای حل بسیاری مسائل مالیاتی شرکت است .مشاور مالیاتی کارآزموده بایستی در جریان جدیدترین  تغییرات قوانین مالیاتی  قرار گرفته و با استفاده از توان و دانش خود راهکارهای قانونی برای برخورداری از معافیت های مالیاتی ارائه دهد.

نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی چیست

مشاور مالیاتی

 

با وجود تمام  حساسیت هایی که در هنگام حسابرسی و تنظیم دفاتر مالی از سوی حسابداران صورت می گیرد باز هم شاهد بروز اختلافات مالیاتی متعدد هستیم .در حل و فصل پرونده های مالیاتی پیگیری مستمر و سواد حقوقی بالا و تجربه ی برخورد  و حل موارد متعدد و متنوع اختلاف مالیاتی از عناصر مهم و رموز موفقیت در حل و فصل  پرونده های مالیاتی است .تخصص حسابداری و دانش بالای حقوقی دو فاکتور مهم در برگزیدن مشاور مالیاتی مجرب است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در تشریح اهمیت و نقش مشاوران مالیاتی در بهبود خدمات مالیاتی همین بس که تنها در سایه بهره مندی از راهنمایی ها و راهکارهای  یک مشاور مالیاتی مجرب می توان در بازار رقابتی و حساس امروز به فعالیت پویا و سود آور اقتصادی ادامه داد.به جرات می توان گفت  مشاوره مالیاتی صحیح و اصولی ضمن بهبود وضعیت مالیاتی شرکت ها  حتی میتواند منجر به رونق اقتصادی و بهبود درآمدهای مالیاتی دولت و تامین هر چه بهتر هزینه های اجتماعی شود.چنانچه قصد کنترل دقیق  امور مالیاتی خود و کاهش بار مالیاتی کسب و کار خود را دارید همین امروز نسبت به مشاوره و حتی استخدام مشاور مالیاتی مجرب اقدام کنید.

 

موسسه و شرکت حسابداری ماکان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *