کلیه شرکت های تجاری باید برای سال مالی خود از سال گذشته نسبت به تهیه دفاتر قانونی خود اقدام کنند. یکی از وظایف مودیان مالیاتی، تحریر دفاتر قانونی و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی کشور است که برای رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برای نحوه تحریر دفاتر قانونی بایستی به الزامات و قوانینی توجه کند که هر حسابدار باید قبل از انجام چرخه حسابداری از اجرای دقیق آن اطمینان حاصل کند.

شایان ذکر است که نحوه تحریر دفاتر قانونی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور منتشر می شود و وظایف مودیان و نحوه تحریر دفاتر قانونی را مشخص می کند. از این رو پیشنهاد می گردد که قبل از آشنا شدن با نحوه تحریر دفاتر قانونی لازم است بدانید که حداقل سه بار به طور دقت آیین نامه تحریر دفاتر قانونی را مطالعه کنید. آموزش تحریر دفاتر قانونی به صورت تئوری کافی نمی باشد و برای حرفه ای شدن در نوشتن دفاتر قانونی لازم است که در طی کمتر از دو سال ترفندهای نحوه تحریر دفاتر قانونی را به خوبی فرا بگیرید.

اما با این حال با چند بار تمرین کردن در دفاتر پیش نویس می توانید مهارت لازم را برای نحوه تحریر دفاتر قانونی جهت مدیریت انواع پروژه ها کسب کنید. یکی از مشکلات اصلی اکثر حسابداران و سایر فعالان حوزه امور مالی این است که اصول مربوط به نحوه تحریر دفاتر قانونی را به خوبی رعایت نمی کنند. از این رو این مقاله در خصوص نحوه تحریر دفاتر قانونی در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار می گیرد.

نحوه تحریر دفاتر قانونی

آشنایی با انواع دفاتر قانونی جهت نحوه تحریر دفاتر قانونی

در قوانین محاسبات عمومی تعریف خاصی برای نحوه تحریر دفاتر قانونی ارائه نشده است اما طبق ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم می توان تعریفی برای این دفاتر از نظر سازمان امور مالیاتی کشور در نظر گرفت. به طور کلی نوع دفتر قانونی وجود دارد که عبارتند از:

 • دفتر روزنامه: به دفتری گفته می شود که تمام افراد حقیقی و حقوقی موظف می باشند که عملیات مربوط به امور مالی را طبق اصول پذیرفته شده حسابداری در آن ذکر کنند. از این رو استفاده از دفتر روزنامه واحد و یا دفاتر متعدد برای هر طبقه از حساب ها امکان پذیر می باشد.
 • دفتر کل: در این دفتر می توان تمام عملیات ثبت شده در دفتر روزنامه را طبق سرفصل های حساب ثبت کرد، به طوری که بتوان از آن حساب سود و ضرر و همچنین درآمد را استخراج کرد.
 • دفتر مشترک روزنامه و کل: دفتری که ستونهایی برای ثبت اطلاعات حساب های مختلف دارد، به گونه ای که از آن می توان نتایج کلیه عملیات را به صورت یک جا و در قالب یک حساب سود و زیان و ترازنامه از آن استخراج کرد.
 • دفتر درآمد و هزینه: این دفتر مربوط به ثبت اطلاعات درآمد و هزینه ها می باشد.

نحوه تحریر دفاتر قانونی بر اساس قوانین سازمان امور مالیاتی

ثبت هر گونه اطلاعات در دفاتر قانونی بایستی براساس اصول پذیرفته شده سازمان امور مالیاتی انجام شود و عدم رعایت قوانین باعث رد این دفترها می شود.

ثبت اطلاعات در دفاتر قانونی طبق پول ملی کشور و به زبان فارسی نوشته شود. از این رو کلیه مالیات دهندگان که دارای دفاتر قانونی هستند، باید تمام اطلاعات مالی شرکت را به صورت دقیق و خوانا ثبت کنند. لازم به ذکر است که اگر این فرد برای ثبت اطلاعات مالی خود از کامپیوتر و یا حساب های بانکی استفاده می کنند، در این صورت برای نحوه تحریر دفاتر قانونی می توانند از شرکت هایی که این خدمات را انجام می دهند، کمک بگیرند.

نکاتی در مورد نحوه تحریر دفاتر قانونی

در این قسمت قصد داریم به نکاتی در مورد نحوه تحریر دفاتر قانونی اشاره کنیم که به شرح زیر می باشد:

 • قبل از هر گونه ثبت اطلاعات مالی اطمینان حاصل نمایید که این دفاتر از سوی نماینده اداره ثبت اسناد و املاک، امضا و پلمپ شده باشد.
 • افراد در زمان تحریر دفاتر قانونی باید از نوشتن اطلاعات بین سطرها و حاشیه های آن خودداری کنند زیرا موجب رد دفتر از سوی ممیز دارایی می شود.
 • اطلاعات درج شده در دفاتر قانونی نباید با رنگ و یا هر نوع مواد شیمیایی از بین ببرد.
 • افراد در زمان تحریر دفاتر قانونی باید دقت کنند که از باقی گذاشتن جایی سفید در میان سطرها و همچنین از خالی گذاشتن چند صفحه در دفاتر قانونی خودداری کنند.
 • افراد در زمان نوشتن اطلاعات مالی در دفاتر قانونی باید از خودکار مشکی یا آبی استفاده کنند.
 • در زمان نحوه تحریر دفاتر قانونی بایستی بسیار دقت کرد و در صورت هر خطای عددی یا حروفی نباید از غلط گیر استفاده کنید، فقط کافی است روی اشتباه یک خط با خودکار قرمز کشیده و صحیح آن را بالای آن نوشت.
 • در ابتدا و انتهای دفاتر قانونی بایستی مهر و برچسب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درج شده باشد.
 • یکی از نکات مهم در زمان نحوه تحریر دفاتر قانونی باید بدانید این است که ثبت کردن رویدادهای مالی دو سال پشت سر هم در یک دفتر جایز نیست.
 • اطلاعات مالی خود را باید به صورت دستی وارد کنید و از نوشتن اطلاعات با استفاده از نرم افزارهای حسابداری در دفاتر قانونی خودداری کنید.
 • تمام عملیات باید حداکثر تا تاریخ ۱۵ ماه بعد در دفتر روزنامه ثبت شده باشند.
 • شرکت هایی که از نرم افزارهای مالی استفاده نمی کنند، بایستی تمام رویدادهای مالی صورت گرفته در همان روز را وارد دفتر روزنامه کنند.
 • از نوشتن تمام یا بخشی از یک فعالیت در حاشیه یا بین سطرها خودداری کنید زیرا موجب رد شدن دفتر قانونی می گردد.

قابل توجه است که اگر تاخیر در ثبت دفاتر قانونی از نظر تشخیص اداره امور مالیاتی به هدف سو استفاده نباشد، تا ۱۵ روز مشکلی ندارد. همچنین تاخیر برای شرکت های تازه تاسیس تا ۳۰ روز از زمان تاسیس شرکت مجاز می باشد.

در این مقاله با انواع دفاتر قانونی آشنا شدید و همچنین نحوه تحریر دفاتر قانونی را یاد گرفته اید. در انتها از حسن توجه به این مقاله سپاسگزاریم و امید است که مطالعه این مطلب در مورد نحوه تحریر دفاتر قانونی مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد.

 

شرکت و موسسه حسابداری ماکان!

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *