سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه. ما قصد داریم صفر تا صد تبصره ماده ۱۰۰ را به شما آموزش بدیم.

خیلی تو این بازه زمانی شنیدیم که به ما میگن میخوای از تبصره ماده صد استفاده کنی یا نه؟

امروز میخوایم صفر تا صد تبصره ماده صد قانون مالیات‌های مستقیم رو به شما توضیح بدیم.

مشاغلی که مجموع درآمد و فروش آن‌ها کمتر از نهصد و نود میلیون تومان باشد می‌توانند از این ماده استفاده کنند و اظهارنامه سال ۹۸ خود را طبق جدولی که توضیح میدهیم ارسال کنند و مالیات خود را پرداخت نمایند.

مشاغلی که مالیات قطعی سال ۹۷ آنها تا مبلغ دو میلیون پانصد هزار تومان باشد بدون افزایش ، اظهارنامه ۹۸ آنها را ارسال می کنیم .

یعنی اگر کسی سال ۹۸ مالیات قطعی دو میلیون تومان داشته باشد سال ۹۸ هم مالیات قطعی او دو میلیون تومان می‌شود و باید با مبلغ دو میلیون تومان ارسال کند.

مشاغلی که مالیات قطعی سال ۹۷ آن‌ها از دو میلیون و پانصد تا پنج میلیون تومان باشد چهار درصد افزایش داده و ارسال می‌کنیم، مشاغلی که مالیات قطعی آن‌ها از پنج میلیون تا ده میلیون تومان باشد هشت درصد افزایش می‌دهیم و مشاغلی که مالیات قطعی سال ۹۷ آنها بیش از ده میلیون تومان هست دوازده درصد افزایش می‌دهیم.

نکات مهمی که باید برای تبصره ماده صد به آن توجه کنیم

  1. مشاغلی که سال اول فعالیتشان است نمی‌توانند از این تبصره استفاده کنند.
  2. مشاغلی که در سال ۹۸ تغییر آدرس داشتند نمی‌توانند استفاده کند.
  3. مشاغلی که طبق بند (ی) تبصره شش قانون موظف به استفاده از کارت خوان هستند مثل پزشکان اگر در موعد مقرر این کار را کرده باشند میتوانند از این تبصره استفاده کنند.
  4. مشاغلی که در سال ۹۸ خرید سکه از بانک مرکزی داشته باشند نمیتوانند از این تبصره استفاده کنند.

***نکته مهم این که  اگر کسی از تبصره ماده 100 استفاده کند دیگر نمیتواند از هزینه هایی مثل هزینه حقوق و دستمزد، هزینه های مخارج درمان و … را از آن در اظهار نامه استفاده کند و این مالیات، مالیات قطعی او می‌باشد که باید پرداخت نماید.

موسسه حسابداری ماکان!

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *