در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که منظور از سند افتتاحیه در حسابداری چیست؟ همان طور که از نام آن پیداست برای اولین دوره مالی و برای آغاز ثبت یک فعالیت تجاری می باشد و یک دوره مالی از پایان دوره مالی سال گذشته شروع می شود.

لازم به ذکر است که سند افتتاحیه در حسابداری یکی از مهم ترین سندهای مالی یک واحد کسب و کار می باشد و با استفاده از حسابداران با تجربه و کار آموزده و همچنین نرم افزارهای مخصوص تهیه می شود. سند افتتاحیه بیانگر حجم داد و ستد صورت گرفته و میزان مراودات مالی در شرکت است و در حقیقت تهیه چنین سندی گزارش روند مالی برای یک سال می باشد. از این رو سند افتتاحیه در حسابداری به دلیل اهمیت فراوان مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

سند افتتاحیه برای آغاز اولین فعالیت های هر کسب و کار به عنوان اولین سند و در تاریخ اولین روز سال مالی ثبت می شود که در آن کلیه باقیمانده اولیه حساب ها در اول دوره مالی در این سند ثبت می شود و سپس با استفاده از آن دوره مالی جدید را شروع کرد.

البته لازم است به این نکته اشاره شود که لزومی بر اولین بودن وجود دارد، در برخی از شرکت ها ثبت سند ممکن است تا ماه تیر به طول انجامد بنابراین می توان بعدا سند را ثبت کرد اما بهتر است که به عنوان سند اولین ثبت گردد.

اگر شرکتی در اولین سال فعالیت خود باشد، رویداد اول به عنوان سند افتتاحیه در نظر گرفته می شود از این رو لازم است که فقط شروع به وارد کردن اقلام دارایی، بدهی و سرمایه کرد و عنوان این حساب ها را سند افتتاحیه گذاشت. اما برای شرکت هایی که بیشتر از یک سال فعالیت دارند، سند افتتاحیه شامل موارد مانده حساب های دائمی، افتتاحیه و انتظامی در سال مالی قبلی است که می توان به دارایی جاری و غیر جاری، بدهی های جاری و غیر تجاری و سرمایه شرکت اشاره کرد.

در این صورت بایستی ثبت های سال گذشته را بست و مجددا آنها را مثل شرکتی که تازه فعالیت خود را شروع کرده است، ثبت کرد.

 

makanacc8775427

مهم ترین ویژگی های سند افتتاحیه در حسابداری

برخی از مهم ترین ویژگی های سند افتتاحیه در حسابداری به قرار زیر می باشد:

 • این سند به عنوان یکی از اسناد عادی به شمار می آید و از نظر توان اثباتی، همان ویژگی اسناد عادی را دارد.
 • موارد ذکر شده در سند افتتاحیه در حسابداری، شامل حساب های مالی دائم و ثابت است.
 • این سند، اولین سند مالی در حسابداری هر سال است، به عبارتی دوره سال مالی جدید با سند افتتاحیه شروع می شود.
 • این سند معمولا در ابتدای سال مالی شرکت تنظیم می گردد.

 

مهم ترین مزایای تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری

از جمله مهم ترین مزایای تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری به شرح زیر می باشد:

 • از مهم ترین مزایای تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری می توان به تنظیم سندها به صورت دقیق، مرتب کردن آنها، کنترل و زمان بندی کردن سندهای مالی اشاره کرد.
 • مزیت دیگر تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری، برنامه ریزی و گرفتن یک تصمیم گیری مناسب برای آینده موسسه تجاری است. با تنظیم این سند می توان نقاط قوت و ضعف موسسه یا شرکت را مشخص کرد و مدیران با استفاده از آن می توانند به صورت دقیق تر و مناسب تری برای سال آینده برنامه ریزی کنند.
 • دیگر مزایای تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری، معیاری برای ارزیابی میزان موفقیت واحد تجاری می باشد. به این صورت که هر شرکت یا موسسه تجاری با استفاده از این سند می تواند میزان عملکرد سال مالی سال گذشته خود محاسبه کند.
 • آخرین مزیت تنظیم این سند، کنترل سایر دفاتر تجاری از قبیل دفتر روزنامه، دارایی و غیره است. با توجه به نقش مهمی این دفاتر در پرداخت مالیات ایفا می کند، با استفاده از سند افتتاحیه در حسابداری می توان میزان واقعی هزینه مالیات را مشخص کرد و معیار دقیقی را برای آن به دست آورد.

عوامل موثر در تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری

از جمله عوامل موثر در تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری عبارتند از:

 • برای تنظیم سند افتتاحیه در حسابداری بایستی از حسابدار زبده استفاده کرد که آشنا به امور مالی است.
 • استفاده کردن از نرم افزارهای مخصوص حسابداری یکی از عوامل موثر در تنظیم سند افتتاحیه می باشد زیرا نحوه طراحی و امکانات فراهم شده در سیستم حسابداری در تنظیم چنین سندی نقش به سزایی دارند.
 • استفاده از دیگر ارکان موسسه تجاری از قبیل دفاتر روزنامه، دارایی و غیره نقش به سزایی در تنظیم صورت مالی شرکت دارند.
 • از این سند برای راهکارهای قانونی موجود در عرف تجاری یا قوانین پارلمانی استفاده می شود زیرا موسسه تجاری در برخی از موارد در دادگاه ها و یا در امور مالیاتی حتی بیمه می توان به این سند استناد کند.

امید است که مطالعه این مقاله در خصوص آشنایی با سند افتتاحیه در حسابداری مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گیرد.

شرکت و موسسه حسابداری ماکان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *