در این مقاله می خواهیم نحوه تاسیس شرکت ها و انواع شرکت ها بپردازیم. نکته مهمی که پس از تاسیس شرکت باید به آن توجه کرد، رتبه بندی شرکت ها می باشد. رتبه بندی شرکت ها از ۵ به ۱ می باشد که ۵ پایین ترین رتبه است. قبل از پرداختن به موضوع نحوه تاسیس شرکت ها بهتر است ابتدا با انواع شرکت آشنا شوید و سپس روش ها و مراحل آن شرح داده خواهد شد.

انواع شرکت ها

انواع شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت سهامی عام

یک شرکت بازرگانی می باشد که سرمایه آن بین سهامداران تقسیم گردیده و قسمتی از این سرمایه از راه فروش سهام به مردم حاصل می شود. لازم به ذکر است که تعداد سهامداران نباید کمتر از ۳ نفر باشد.

 • شرکت سهامی خاص

یک شرکت بازرگانی می باشد که سرمایه آن بین سهامداران تقسیم گردیده و به طور کامل توسط موسسین تامین می شود. تعداد سهامداران این شرکت نیز نباید کمتر از ۳ نفر باشد.

 • شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت توسط دو یا چند نفر جهت انجام امور تجاری تاسیس می شود و هر یک از شرکا با توجه به میزان سرمایه سهیم شده خود مسئولیت دارد.

 • شرکت تعاونی

شرکت تعاونی، شرکتی می باشد که طبق قانون تجارت کشور ایران، تمام یا بیشتر از ۵۱ درصد سرمایه‌ آن توسط اعضا در اختیار این شرکت قرار می گیرد.

تاسیس شرکت ها

 • شرکت تضامنی

یکی از انواع شرکت های تجاری می باشد که در آن صرف نظر از نوع فعالیت، اعتبار و شخصیت شرکا بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این شرکت توسط دو یا چند شخص با مسئولیت تضامنی شده تاسیس می شود.

 • شرکت نسبی

یکی دیگر از انواع شرکت های تجاری می باشد که توسط دو یا چند نفر تاسیس می شود و هر یک از شرکا با توجه به سرمایه ای که برای تاسیس شرکت گذاشته اند، مسئول هستند.

 • شرکت مختلط سهامی

از ترکیب دو شرکت تضامنی و سهامی، شرکت مختلط سهامی گفته می شود.

 • شرکت مختلط غیر سهامی

یک نوع شرکت تجاری می باشد که برای انجام امور تجاری توسط دو یا چند نفر با مسئولیت محدود و بدون در نظر گرفتن سهام تاسیس می گردد.

روش های تاسیس شرکت ها

روش های تاسیس شرکت ها به دو صورت زیر انجام می شود که عبارتند از:

 • روش حضوری: فرد متقاضی تاسیس شرکت ها باید به صورت حضوری اداره ثبت شرکت ها مراجعه کند و درخواست خود را به صورت کتبی ارائه کند.
 • روش غیر حضوری: فرد با مراجعه به سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها بایستی نسبت به ثبت نام اولیه شرکت خود اقدام نماید.

تاسیس شرکت ها

مراحل تاسیس شرکت ها

به طور کلی مراحل تاسیس شرکت ها به شرح زیر می باشد:

 1. مرحله اول از مراحل تاسیس شرکت ها، پیدا کردن شریک قابل اعتماد می باشد.
 2. سپس بایستی به وب سایت اداره ثبت شرکت ها مراجعه کرد و فرم مربوط به درخواست ثبت شرکت را تکمیل کرد.
 3. تعیین نام شرکت، یکی از مراحل تاسیس شرکت ها می باشد که باید به ترتیب اولویت ۵ نام برای شرکت خود انتخاب کرد تا از میان آنها یکی تایید شود. انتخاب نام شرکت، شرایطی وجود دارد که بایستی آن ها را در نظر گرفت.
 4. پس از انتخاب نام شرکت بایستی مدت و موضوع فعالیت شرکت مشخص شود که در خصوص این اطلاعات باید از قبل با شریک های خود مشورت کرد. مدت فعالیت شرکت به دو صورت محدود و نامحدود می باشد که باید یکی را برگزید. همچنین برای موضوع فعالیت شرکت می توان یکی را از میان لیست ارائه شده توسط سامانه را انتخاب کرد. البته لازم به ذکر است که برای بعضی از موضوعات فعالیت شرکت بایستی مجوز لازم را تهیه کرد.
 5. باید در قسمت مشخصات مرکز اصلی سایت جهت تاسیس شرکت ها، آدرس شرکت، کد پستی و شماره تماس را معرفی کرد. در صورت نداشتن یک مکان مناسب برای ثبت شرکت، بایستی محل سکونت خود و یا یکی از شرکا را در این قسمت ثبت نمایید. شایان ذکر است که تمام مدارکی که از سوی اداره ثبت شرکت ها برای شما ارسال می گردد، در نهایت به همین آدرس فرستاده خواهد شد.
 6. مرحله بعدی جهت تاسیس شرکت ها، مشخص کردن سرمایه شرکت می باشد که در قسمت سرمایه شخص حقوقی سایت اداره ثبت شرکت ها باید میزان سرمایه شرکت تعیین شود. جهت تاسیس شرکت های سهامی تعداد سهم و ارزش اسمی آن نیز در فرم وارد می شود.
 7. یکی از مراحل تاسیس شرکت ها، معرفی شرکا می باشد که باید مشخصات سهامداران و اعضای اصلی شرکت را وارد کرد. در این قسمت باید اطلاعات شناسنامه افراد و همچنین آدرس پستی و شماره تماس این افراد ثبت می شود.
 8. مرحله بعدی از مراحل تاسیس شرکت ها، تعیین سهام شرکا می باشد و با انتخاب نام هر یک از اعضای شرکت تعیین شود که کدام فرد چند تا سهام دارد. نوع سهم در واقع گزینه ای می باشد که در آن نقدی یا غیر نقدی بودن سرمایه فرد تعیین شود.
 9. معرفی شعبه های شرکت، یکی از مراحل تاسیس شرکت ها است که در قسمت مربوطه باید مشخصات شعب وارد شود. در صورتی که هنوز شعب شرکت مشخص نشده است بایستی گزینه مربوط به نداشتن شعب را انتخاب کرد.
 10. یکی از مدارک مورد نیاز جهت تاسیس شرکت ها، ارائه اساسنامه می باشد که بایستی تصویری برابر با اصل در سایت اداره ثبت شرکت ها آپلود کرد. لازم است بدانید که اساسنامه فرم های خاصی دارند که فقط باید آنها را پر کرد و در نهایت اگر قصد دارید می توانید قوانین مخصوص شرکت خود را اضافه کنید.
 11. پس از تایید کلیه مدارک مورد نیاز جهت تاسیس شرکت ها یک شماره ثبت شرکت ایجاد می شود و با دریافت این شماره باید آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی چاپ کرد. در آینده هر فردی بخواهد هر کاری کند باید اصل یا کپی برابر با اصل این آگهی را ارائه دهد. در آگهی چاپ شده باید اطلاعاتی در مورد نام شرکت، نوع فعالیت و غیره درج شود. حدود ۱۴ روز پس از مراجعه به دفتر روزنامه رسمی، آگهی ثبت شرکت در روزنامه چاپ می شود.

امید است که مطالعه این مقاله در خصوص نحوه تاسیس شرکت ها و انواع شرکت ها مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد. همچنین شایان ذکر است چنانچه شما در طی کردن مراحل تاسیس شرکت ها دچار مشکل شدید می توانید با کارشناسان موسسه حسابدرای ماکان تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید و آنها در کوتاه ترین زمان به شما پاسخ خواهند داد.

منابع

https://www.beytoote.com/scientific/midanid/types-company-registration1.html

https://www.beytoote.com/scientific/midanid/types-company-registration.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *