مالیات بر حقوق

مالیاتی می باشد که به کارفرمایان یا کارمندان تحمیل می شود و معمولا به عنوان درصدی از حقوق هایی که کارفرمایان به کارمندان خود می پردازند محاسبه می شود. در برخی از موارد ادعا می شود که بدون توجه به اینکه مالیات توسط کارفرما یا کارگر پرداخت می شود، بار اقتصادی مالیات بر حقوق تقریبا به طور کامل بر کارگر تحمیل می شود زیرا سهم کارفرمایان از مالیات های حقوق به شکل دستمزدهای کمتری که در غیر این صورت پرداخت می شود.

یکی از محاسبات حسابداری می باشد که همواره حسابداران درگیر آن هستند و مسئولیت بزرگی است که حسابدار باید به خوبی از عهده آن برآید زیرا اگر کم محاسبه شود، در زمان مراجعه مشمول جریمه های مالیاتی می گردد و اگر بیشتر از میزان تعیین شده از حقوق کارکنان کم شود، حق کارمند یا کارگر ضایع می شود و بایستی خود حسابدار این حق را جبران کند.

لازم است بدانید که نرخ مالیات ممکن است با توجه به نوع یا ویژگی های مالیات دهنده متفاوت باشد و با افزایش درآمد، مشمول مالیات بر حقوق نیز افزایش یابد. همچنین ممکن است برایتان سوال پیش آید که این مالیات چگونه محاسبه می شود؟ هر ساله براساس قانون ابلاغ شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور میزان مالیات بر حقوق طبق بودجه تعیین شده، تنظیم و اجرا می شود. بنابراین با ما همراه باشید که در این مقاله قصد داریم به طور کامل مالیات بر حقوق و قوانین آن بپردازیم.

انواع مالیات بر حقوق

به طور کلی در دو دسته قرار می گیرد: کسر حقوق و دستمزد یک کارمند و مالیات پرداخت شده توسط کارفرما بر اساس دستمزد کارمند. نوع اول ، مالیاتی می باشد که کارفرمایان باید از دستمزد کارمندان خودداری کنند، همچنین به عنوان مالیات نگهدارنده، مالیات بر درآمد شما یا مالیات پرداختی یا اغلب پیش پرداخت پوشش می دهند.

نوع دوم  مالیاتی است که از محل اعتبارات خود کارفرما پرداخت می شود و این به طور مستقیم مربوط به استخدام کارگر است که می توانند از هزینه های ثابت تشکیل شده یا متناسب با حقوق کارمندان باشند. هزینه های پرداخت شده توسط کارفرما معمولا بودجه کارفرمای سیستم تأمین اجتماعی و سایر برنامه های بیمه را پوشش می دهد.

همچنین از نظر نقدی یا غیر نقدی بودن نیز به دو قسمت دسته بندی می شود که عبارتند از:

 • درآمد نقدی که شامل حقوق اصلی و همچنین مزایای مربوط به آن که شامل مستمر و یا غیر مستمر قبل و بعد از در نظر گرفتن کسر مالیات های مقرر در قانون مالیات های مستقیم می شود.
 • درآمد غیر نقدی که شامل مسکن با اثاثیه و یا بدون اثاثیه، خودرو اختصاصی با راننده و یا بدون راننده و سایر مزایای غیر نقدی می شود.

مالیات بر حقوق

معافیت ها

برخی از معافیت ها به شرح زیر می باشد:

 • کارشناس های خارجی که با توجه به نظر دولت ایران جهت کمک های بلاعوض در زمینه فرهنگی و علمی به کشور ایران اعزام شده اند، از دولت یا موسسات بین المللی حقوق دریافت می کنند و این افراد از مالیات بر حقوق معاف هستند.
 • هزینه سفر و مسافرت مربوط به شغل
 • مسکن واگذار شده به کارگران در محل کار و یا ساختمان های مسکونی ارزان قیمت سازمانی که در خارج از محل کار در اختیار کارگران قرار می گیرد، مشمول معافیت می باشند.
 • مبلغ دریافت شده از بیمه در خصوص جبران خسارت بدنی و درمان و امثال آن
 • عیدی سالانه که در مجموع یک دوازدهم مقدار معافیت مالیات بر حقوق براساس ماده هشتاد و چهار قانون مالیات های مستقیم می باشد.
 • واحدهای مسکونی سازمانی که از طریق اجازه قانون و یا به توجه به آیین های خاص در اختیار ماموران کشور قرار گرفته است.
 • مبلغی که کارفرما با توجه به هزینه درمان کارکنان خود یا افراد تحت پوشش آنها به صورت مستقیم و یا توسط حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان با توجه به اسناد و مدارک صحیح تعلق می گیرد.
 • مزایای غیر نقدی پرداخت شده به کارکنان که حداکثر معادل یک ششم معافیت مالیات بر حقوق طبق ماده هشتاد و چهار قانون مالیات های مستقیم است.
 • ۵۰ درصد از مالیات بر حقوق کارکنانی که در منطقه های کمتر توسعه یافته طبق لیست ارائه شده توسط سازمان برنامه ریزی کشور مشغول به کار و فعالیت هستند.
 • حقوق پرداخت شده به افرادی که دارای مجوز اشتغال به کار در منطقه های آزاد اقتصادی بابت اشتغال در محدوده جغرافیایی این مناطق هستند و همچنین کارفرما مجوز فعالیت در چنینی مناطقی را دارد.
 • حقوق پرداخت شده به کارگران ایرانی مقیم خارج از کشور طبق قراردادهای صادر شده خدمات فنی به خارج از کشور با داشتن گواهینامه شغلی از سوی وزارت کار
 • حقوق پرداخت شده به کارکنان که در واحدهای پژوهشی و علمی واقع در پارک های علم و فناوری و شهرک های فناوری در حال فعالیت هستند.

مالیات بر حقوق

همچنین در اینجا لازم می دانیم که توجه شما را به دو نکته در مورد معافیت های مالیات بر حقوق جلب نماییم:

 • اعطای بورسیه و یا کمک هزینه های پرداخت شده به دانشجویان، درآمد به شمار نمی آید و معاف از مالیات بر حقوق است.
 • شاهد، جانبازان و رزمندگانی که حداقل یک سال در جبهه بودند و همچنین فرزندان شهدا لازم نیست که مالیات بر حقوق پرداخت کنند.

جرایم پیش بینی شده

از جمله جرایم پیش بینی شده در مورد مالیات بر حقوق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت ارائه ندادن لیستی از حقوق افراد توسط پرداخت کننده در زمان تعیین شده و یا ارائه بر خلاف طبق قوانین مربوط به مالیات بر حقوق، جریمه ای معادل دو درصد حقوق پرداخت شده تعلق می گیرد.
 • عدم کسر به موقع مالیات حقوق توسط پرداخت کنندگان حقوق جریمه ای معادل ۱۰ درصد از مالیات پرداخت نشده در زمان تعیین شده تعلق می گیرد و ۲٫۵ درصد از مالیات به ازای هر ماه نسبت به زمان تاخیر افتاده از زمان سر رسید پرداخت خواهد شد.

امید است که مطالعه این مقاله  مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته و مفید واقع شده باشد.

شرکت و موسسه حسابداری ماکان !

منابع

http://intamedia.ir/Public/LoadFile/default/128383

https://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_Iran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *