جرائم مالیات بر ارزش افزوده

جرائم مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ مشمولیت مالیات بر ارزش افزوده شروع میشود که بستگی به نوع فعالیت شرکت و تاریخ تاسیس مشخص میشود.

پس از تشکیل پرونده مالیات بر درآمد باید پیگیر تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده و مشمولیت آن بود تا از جرائم آن جلوگیری کنیم.

چون اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید تا ۱۵ روز پس از پایان هر فصل تهیه و از طریق سایت اداره مالیات بر ارزش افزوده ارسال شود.

همین موضوعات تشکیل پرونده و ارسال اظهارنامه زمینه ساز جرائم مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

جرائم تشکیل پرونده و مشمولیت

در صورت عدم تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده و مشمول بودن مالیات بر ارزش افزوده دچار جریمه ۷۵ % مبلغ مالیات و عوارض میشوید.

بین اشخاص حقیقی و حقوقی هیچگونه تفاوتی وجود ندارد و تمامی جرائم مالیات بر ارزش افزوده یکسان است.

جرائم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

در صورت عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در مهلت مقرر جریمه ۵۰% در انتظارتان خواهد بود. در صورتی که پس از این تاریخ اصلاحات انجام دهید به همان میزان اصلاحات مشمول جرائم مالیات بر ارزش افزوده خواهید بود.

حال این سوال پیش می آید که این اصلاحات پس چه مواقعی جریمه نخواهد شد؟

اصلاحات در موعد مقرر مشمول جریمه نخواهد شد.

جریمه دیرکرد

پس از ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ، چنانچه مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بودیم تا ۱۵ روز پس از پایان هر فصل مهلت پرداخت داریم.

پس از آن مشمول جریمه ۲% به ازای هر ماه خواهیم داشت. که این امر نشان دهنده این موضع است که در بازه زمانی ۱۵ روز باید اظهارنامه و پرداخت آن صورت گیرد.

حال این سوال پیش می آید که ما در آن بازه زمانی توانایی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نداریم ، آنوقت چه کنیم؟

در این بازه زمانی اقدامات پرداخت صورت گیرد یعنی میتوانیم در این بازه زمانی تقسیط مالیات بر ارزش افزوده را انجام دهیم.

لازم به ذکر است که اگر مشمول مالیات بر ارزش افزوده بودیم و تشکیل پرونده نداده باشیم ، مسلما اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هم ارسال نکردیم و حال این سوال پیش می آید که هم ۷۵ % و هم ۵۰% جریمه خواهیم شد؟!

در جواب باید این نکته را بگوییم که در صورت این شرایط فقط جریمه ۷۵% درصد به شما تعلق میگیرد و جریمه ۵۰% به شما منظور نخواهد شد.

در صورت هرگونه سوال یا ابهام در مورد مالیات بر ارزش افزوده میتوانید با کارشناسان موسسه حسابداری ماکان تماس بگیرید و از مشاوره مالیاتی رایگان بهره بگیرید.

شرکت و موسسه حسابداری ماکان!

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *