قبل از توضیح کامل در مورد اظهارنامه ارزش افزوده لازم است بدانید که مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیم بر مصرف داخلی کالاها و خدمات است که در کلیه مراحل معاملات تجاری داخلی و همچنین بر واردات کالا و خدمات اعمال می شود. بدهی مالیاتی کلیه کالاها و اشیاء با ارزش را شامل می شود، کلیه کارها و خدمات جدید و مورد استفاده، صرف نظر از نام جز مواردی که مستقیماً از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

کسب و کارهایی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، بایستی اطلاعات مربوط به روند کاری خود و همچنین سود و ضرر کارکرد دوره ای خود را به دولت ارائه دهند که این کار در کشور ایران به صورت دوره ای انجام می شود و به این گونه است که تمام کسب و کارهایی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند بعد از پایان هر ۳ ماه به مدت ۱۵ روز کاری فرصت دارند که با پر کردن فرم اظهارنامه ارزش افزوده و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی کشور اقدام کنند.

در واقع اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، گزارش خلاصه ای از نحوه فعالیت مالیات دهندگان برای یک دوره معین (یعنی ماهانه، سه ماهه یا سالانه) و میزان مالیات بر ارزش افزوده آنها برای آن دوره است. نتیجه نهایی اطمینان از ساختار ساده، اطلاعات استاندارد برای سازمان امور مالیاتی در صورت لزوم و مهلت اعلامیه مالیات بر ارزش افزوده را شفاف سازی می کند.

این الزامات در بین کشورها و مناطق عملی متفاوت است، از این رو داشتن یک متخصص که وظیفه اظهارنامه ارزش افزوده را به عهده دارد، بسیار حیاتی است. در ادامه قصد داریم به طور مفصل به توضیح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و همچنین نحوه ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

معیارهای مهم اظهارنامه ارزش افزوده

معیارهای خاصی برای اظهارنامه ارزش افزوده وجود دارد که توسط سازمان امور مالیاتی یا سیستم مالیاتی در داخل کشور وضع شده است که باید به آن عمل کرد. از جمله معیارهای مهم اظهارنامه ارزش افزوده می توان به شرح زیر می باشد:

  • در طی ۱۵ روز پس از پایان دوره مالیات بر ارزش افزوده، یک مامور مالیاتی باید طبق فرم ها و تشریفات تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه ارزش افزوده ارائه دهد. مالیات ارزش افزوده قابل پرداخت توسط یک پرداخت کننده مالیات برای یک دوره مالیاتی در تاریخ ارسال اظهارنامه ارزش افزوده برای آن دوره مالیات قابل پرداخت است.
  • ثبت نام و شماره مالیات بر ارزش افزوده باید قبلا صادر و انجام شود. موسسات تجاری باید تحت راهنمایی خود به آژانس مالیاتی مستقیم مراجعه کنند.
  • فاکتورهای مالیات بر ارزش افزوده مواردی هستند که برای اعلام و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده محفوظ هستند و اینها باید از یک فرم استاندارد و همچنین کلیه اطلاعات مورد نیاز توسط سازمان امور مالیاتی تهیه شوند.

روش ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

به طور کلی ، کلیه شرکتها که کالاها و خدمات مشمول مالیاتی را در کشور می فروشند، نیاز به ثبت مشاغل خود در فرم اظهارنامه ارزش افزوده می باشند. آنها موظف هستند که فرم مربوطه را تکمیل کرده و آن را به اداره امور مالیاتی خود ارسال کنند. پس از ثبت نام، به آنها شماره ثبت مالیات بر ارزش افزوده و گواهی ثبت نام داده می شود.

این سامانه یک ثبت ساده مالیات بر ارزش افزوده است که در دسترس شرکت ها قرار می گیرد. از این رو در این قسمت قصد داریم نحوه فرستادن اظهارنامه ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی کشور را خدمات شما به صورت مرحله ای توضیح دهیم که مراحل آن به شرح زیر می باشد:

  • در انتهای هر سه ماه طی شده لازم است که اظهارنامه ارزش افزوده خود را از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت کرد.
  • سپس باید نام کاربری و پسورد خود را برای ورود به سامانه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده وارد کنید.
  • در صفحه باز شده باید اطلاعات مربوط به سال و دوره ای که قصد دارید برای آن اظهارنامه ارزش افزوده را تکمیل نمایید، انتخاب کنید.
  • در صورتی که قصد دارید فرم مالیات بر ارزش افزوده را تکمیل کنید، بایستی اطلاعات مودی را پر کنید.
  • در این مرحله از پر کردن فرم اظهارنامه ارزش افزوده بایستی اطلاعات خرید و فروش صورت گرفته را در جدول های ۱ و ۲ پر کنید. جدول ۱، اطلاعات مربوط به فروش می باشد که سطر اول آن مربوط به میزان فروشی است که شامل مالیات بر ارزش افزوده می شود و در سطر دوم میزان فروش معاف از مالیات بر ارزش افزوده ثبت می شود.
  • همان طور که مشاهده می کنید سایر کادرها به صورت خودکار پر می شوند و میزان مالیات بر ارزش افزوده مشخص می شود. لازم به ذکر است که سطر چهارم این جدول، جمع فروش محصول است که این عدد باید با عدد میزان فروش تنظیم شده معاملات فصلی یکی باشد. جدول ۲ نیز در مورد اطلاعات مربوط به خرید می باشد که مانند جدول ۱ بایستی پر شود.
  • در مرحله آخر از تکمیل فرم اظهارنامه ارزش افزوده با زدن تیک گزینه مربوط به صحت اطلاعات وارد شده در فرم اظهارنامه ارزش افزوده و همچنین با وارد کردن نام و نام خانوادگی بر روی گزینه ثبت موقت و بعد از روی گزینه تایید و مرحله بعد کلیک کنید.

اظهارنامه ارزش افزوده

 

همان طور که اشاره شد می توانید اظهارنامه ارزش افزوده خود را به صورت ماهانه، سه ماهه یا سالانه انجام دهید. فعالیت های مربوط به اظهارنامه ارزش افزوده شما می تواند بسیار زمان بر باشد. بنابراین می توانید شما این امر را به طور کامل در اختیار شرکت های معتبر حسابداری قرار دهید. از این رو متخصصان ما اطمینان حاصل می کنند که اظهارنامه شما به موقع و با دقت و مهارت بالایی به پایان رسیده است.

این کار باعث می شود تا فرصت بیشتری برای تمرکز در تجارت اصلی خود داشته باشید. در صورت تمایل می توانیم اظهارنامه ارزش افزوده خود را به صورت کامل انجام دهیم. کارمندان ما به طور دوره ای اطلاعات لازم را از شما دریافت می کنند. همچنین شما می توانید اطمینان حاصل نمایید که اظهارنامه ارزش افزوده شما با کارآمدترین و هوشمندانه ترین روش انجام می شود.

امید است که مطالعه این مقاله در مورد اظهارنامه ارزش افزوده اطلاعات کافی در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار داده باشد.

 

شرکت و موسسه حسابداری ماکان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *