در خصوص توضیح کامل موضوع صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر ابتدا لازم است بدانید که مؤدی در نظام اقتصادی به فردی گفته می شود که به عرضه و ارائه خدمت و واردات و صادرات آنها مبادرت می کند. ارائه اطلاعات مورد نیاز از طرف مؤدیان مهمترین عنصر نظام مالیاتی می باشد که یکی از این اطلاعات صورت معاملات فصلی است. یکی از اسناد مهم در نظام اقتصادی کشور صورت معاملات فصلی می باشد چون جهت مشخص کردن دقیق درآمد، ماموران فعال مالیات اقتصادی نیز می توانند علاوه بر دفترهای قانونی و مشاغل به صورت حساب های مؤدی استناد کنند.

بنابراین صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ و صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر، اختیاراتی به سازمان امور مالیاتی داده می شود که می تواند برای آسان کردن تشخیص درآمد مؤدیان مالیاتی، کاربرد وسایل و روش ها و صورت حساب ها و فرم هایی را برای نگهداری حساب برای هر دسته از مؤدیان از اول فروردین ماه اجباری است و بایستی اجرا شود. به طوری که عدم رعایت کردن موارد فوق در مورد مؤدیانی که موظف به نگهداری دفاتر قانونی می باشند که باعث بی اعتبار شدن دفاتر آنها شده و در مورد مؤیان دیگر باعث تعلق گرفتن جریمه می شود.

صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر به وجود تعامل میان دستگاه های اجرایی و نظام مالیاتی کشور و همچنین ارائه اطلاعات اقتصادی و مالی افراد به سازمان امور مالیاتی کشور تاکید دارد و اساس تشخیص مالیات دسترسی به پایگاه اطلاعات اقتصادی مؤدیان می باشد و هیج فردی با مؤدیان مداخله نمی کند و بسترهای بروز فساد اقتصادی کاهش و تحقق عدالت مالیاتی افزایش می یابد.

از این رو هدف صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر ، شفافیت هر چه بیشتر گردش مالی و اطلاعات معاملات مؤدیان است. لازم به ذکر است که وزارت خانه ها، موسسه های دولتی، شهرداری ها، موسسه های وابسته به دولت و شهرداری ها، موسسه ها و نهادهای عمومی غیر دولتی، بانک ها و موسسه های مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دیگر افراد حقیقی و حقوقی بایستی این اطلاعات را در اختیار داشته باشند و موظف هستند که این اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند که به صورت زیر می باشد:

اطلاعات هویتی:

 1. اطلاعات هویت و مکان افراد حقیقی و حقوقی
 2. مجوزهای فعالیت اقتصادی و همین طور مجوزهای لازم جهت انجام معاملات تجاری و بستن قراردادها

اطلاعات معاملاتی افراد:

 1. معاملات انجام شده از قبیل خرید و فروش دارایی ها، کالاها و خدمات
 2. قراردادهای مربوط به انجام معامله ها و فعالیت های تجاری
 3. تجارت تجاری شامل واردات و صادرات کالاها و خدمات
 4. قراردادهای مربوط به انجام عملیات پیمانکاری و هر گونه خدمات
 5. اطلاعات مربوط به خرید و فروش ارز و سکه ها
 6. اطلاعات انواع بیمه نامه های صادر شده و خسارت های پرداختی

makanacc8775427 1مفادهای صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر

مفادهای صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر به دو بخش تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد:

 • صدور صورت حساب و ارائه فهرست معاملات به سازمان مالیاتی
 • دریافت کد اقتصادی از سازمان امور مالیاتی

جرایم پیش بینی شده برای متخلفان صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر

برای اجرای صحیح صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر دستورالعمل های مختلفی از طرف سازمان امور مالیاتی صادر شده است که رعایت کردن این موضوع جرایمی را برای متخلفان به همراه خواهد داشت که از جمله جرایم پیش بینی شده برای متخلفان صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای صادر نشدن صورت حساب جریمه های معادل ۱۰ درصد مبلغ مورد معامله در نظر گرفته شده است.
 • برای عدم ارائه فهرست معامله های صورت گرفته به سازمان امور مالیاتی کشور، جریمه ای معادل ۱ درصد برای متخلفان در نظر گرفته خواهد شد.

تبصره های صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر

از جمله تبصره های صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر به شرح زیر می باشد:

 1. تمام افراد و مراجعی که به هر طریقی در جریان عملیات مربوط به مالکیت، حفظ، انتقالات، خدمات بیمه ای و معامله های دارایی ها هستند، موظف می باشند که اطلاعات مربوطه را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. در صورت عدم ارائه این اطلاعات در صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر، متخلف موظف است که جریمه ای معادل یک دو یا دو برابر مالیات پرداخت شده را بپردازد.
 2. سازمان امور مالیاتی کشور نیز این وظیفه را برعهده دارد که امکان دسترسی آنلاین به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی، گمرگ جمهوری اسلامی، سازمان بورس اوراق بهادر، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین دیگر دستگاه های اجرایی را به فهرست بدهکاران فراهم کند که افراد بتوانند با حفظ طبقه بندی اطلاعات دریافتی را در ارائه خدمات به افراد بدهکار مالیاتی لحاظ کنند.
 3. افراد متخلف حکم صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر علاوه بر محکوم گشتن به مجازات تعیین شده، بایستی زیان ها و خسارت های وارد شده به دولت را نیز جبران نمایند.
 4. دستگاه های اجرایی طبق قانون نیاز به اطلاعاتی دارند که مجاز هستند با تصویب هیئت وزیران و حفظ طبقه بندی مربوط، از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات موضوع این ماده در حد نیاز استفاده کنند.
 5. ترتیب اجرای احکام صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر و نحوه دسترسی آنلاین، مشخص کردن حداقل رقم اطلاعات، دریافت و ارسال اطلاعات و مهلت آن با حفظ محرمانگی آن از افراد ذکر شده در بالا منجر به تنظیم آیین نامه ای می شود که برای مدت ۶ ماه از تاریخ تصویب این قانون با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و مشارکت بانک مرکزی کشور تهیه می گردد و وزیران امور اقتصادی و دارایی و دارایی باید آن را تصویب کنند.
 6. یکی از تبصره های صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر این است که سازمان ثبت اسناد و املاک موظف است که بانک اطلاعات ثبت شرکت ها را طراحی نماید و سامانه اطلاعاتی آن را به گونه ای ایجاد کند که موجب دسترسی به سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه مذبور به صورت آنلاین فراهم آید.
 7. وزارت راه و شهرسازی کشور مکلف است که حداکثر به مدت ۶ ماه پس از تصویب صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر ، سامانه ملی املاک کشور را ایجاد نماید و این سامانه باید طوری طراحی شود که در هر لحظه امکان شناسایی مالکان و کاربران در تمام نقاط کشور فراهم شود. همچنین این وزارت خانه باید امکان دسترسی به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور به صورت آنلاین فراهم کند.

امید است که مطالعه این مقاله در خصوص صورت معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر برای شما خوانندگان مفید واقع گردد.

شرکت و موسسه حسابداری ماکان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *