خدمات حسابداری

حسابداری به عنوان اصل هر شغلی توصیف شده است. این که شما بر موجودی خود نظارت می کنید، فروش را ثبت می کنید یا عدم تناقض را بررسی می کنید، در حال حاضر اصول حسابداری اساسی را اعمال می کنید. اما مطمئنا حسابداران حرفه ای آموزش دیده اند تا روال مشابه را انجام دهند اما به شیوه ای سازمان یافته تر، دقیق تر و موثرتر. از این رو وقتی برخی از صاحبان مشاغل به حسابداری به عنوان محاسبات ساده نگاه می کنند، از این که چگونه می توان این کار را به صورت حرفه ای انجام دهند، متعجب می شوند. در این مطلب قصد داریم به توضیح خدمات حسابداری و معرفی آن بپردازیم.

این خدمات هم برای اشخاص حقوقی و حتی برای اشخاص حقیقی (مشاغل) ضروری می باشد. این خدمت به پیگیری امور مربوطه به پرداخت های مختلف، توسعه مالی، حسابداری و هزینه های تجاری کمک می کند. متخصصان برای اطمینان از ثبات مالی، مشاغل اولیه را در زمینه سرمایه گذاری مناسب و بهترین ساختار برای تجارت خود ارائه می دهند. از این رو برای صاحب یک شغل بسیار مهم است که بتواند بهترین فعالیت حسابداری را برای تجارت خود بداند.

رایج ترین خدمات حسابداری

در این جا به برخی از رایج ترین خدمات حسابداری موجود در بازار اشاره می شود که عبارتند از:

 1. حسابداری عمومی (Public Accounting): حسابدارانی که منحصرا به یک شرکت واحد وابسته نیستند، کسانی هستند که حسابداری عمومی را انجام می دهند. برخی از مراحل حسابداری عمومی تهیه ، بررسی و تحلیل صورت های مالی، تهیه گزارشات مربوط به اداره مالیات مثل صورت معاملات فصلی و اظهارنامه های مالیاتی ، مشاوره مالیاتی و یا خدمات مشاوره مالی است. این نوع از خدمات اغلب توسط حسابداران رسمی مجاز (CPA) انجام می شود که آنها اغلب قبل از امتحانات لازم برای گرفتن اعتبار تحت آموزش جدی قرار می گیرند.
 2. حسابداری مدیریت: حسابداری مدیریت فرایندی است که در آن متخصصان حسابداری داده های حسابداری گذشته و حال را تجزیه و تحلیل می کنند تا یک مدل تجاری موثر و کارآمد را برای مشتری خود ارائه دهند. برخی از فرآیندهای این نوع از خدمات حسابداری شامل بودجه بندی، مدیریت دارایی، مدیریت هزینه و ارزیابی عملکرد می باشد. حسابداری مدیریت نیز به عنوان خدمات مشاوره شناخته می شود. وظیفه اصلی آن بهبود استفاده مشتری از توانایی ها و منابع خود برای دستیابی به اهداف سازمان است. هدف آن کمک به کاربران داخلی می باشد تا مشکلات یا فرصت های مدیریت را تحلیل کنند.
 3. حسابداری دولتی: بزرگترین نهاد مالی در هر کشور، خود دولت است. به همین دلیل جای تعجب ندارد که انواع خاصی از حسابداری برای تأمین نیازهای آن تدوین شده است. نهادهای حسابداری، حسابداری دولت را برای حل و فصل موضوعات خاص موجود در دولت ایجاد کردند که در مشاغل نیست. هدف اصلی این نوع از خدمات، کمک به بخش های دولتی به درستی بودجه و تخصیص منابع خود است و اطمینان حاصل شود که هر تصمیمی مطابق با قوانین محلی و ملی است. از این رو این نوع خدمت به دلیل متفاوت بودن قوانین برای هر محل، یکی از انعطاف پذیرترین خدمات حسابداری می باشد.
 4. حسابرسی داخلی: شرکت های بزرگ معمولاً صحت و سقم صورتهای مالی را بررسی میکنند. دلیل آن این است که به هر حال امکان خطا یا اشتباه در صورت های مالی وجود دارد و با توجه به اهمیت اشتباهات بررسی می شود. حسابرسی داخلی با هدف شناسایی فاصله های احتمالی از استانداردهای حسابداری تعیین شده است. مدیران غالباً در پایان دوره های مالی از این نوع از حسابداری استفاده می کنند. این نوع از خدمات حسابداری شامل تهیه خدمات نمی باشد زیرا مسئولیت حسابرسان محدود به ارائه نظرات در مورد قابلیت اطمینان و صحت صورت های مالی می باشد.

انواع دیگر خدمات حسابداری

انواع دیگری از حسابداری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 1. حسابداری (Bookkeeping): این نوع از خدمات حسابداری شامل ثبت اسناد و رویداد های مالی می باشد. حسابدار سیستم های مالی را با ثبت یک نسخه از داده های مالی به روز می کند و یا از نرم افزار حسابداری مالی در شبکه استفاده می کند. حسابدار بر پرداخت حساب ها و نحوه دریافت آنها نظارت می کند.
 2. حسابداری مالیاتی (Tax accounting): این نوع از خدمات حسابداری مربوط به مالیات بر درآمد و سایر مالیات هایی می باشد که برای تجارت در نظر گرفته شده است. حسابدار امور مالیاتی اطمینان می دهد که آنها هنگام ارائه خدمات حسابداری بهترین توصیه را از لحاظ مالیاتی به شما ارائه می دهند و شرکت را از پرداخت مالیات های غیر ضروری محافظت می کنند. همچنین مشاوران در رفع مشکلات مربوط به پر کردن برگشت کمک می کنند.
 3. حسابدار خبره (Chartered accounting): حسابدار خبره در چندین زمینه از رسیدگی تا مدیریت تخصص دارند. آنها معمولا جزئی از بدنه مالی حرفه ای هستند.
 4. حسابداری قانونی (Forensic accounting): این حسابداران خدماتی را در زمینه ردیابی صندوق های مفقود شده ارائه می دهند که ممکن است در دوره گزارش مالی ظاهر شوند. حسابداران معمولاً با مأموران اجرای قانون همکاری می کنند. برای تحقق مؤثر این نوع از خدمات حسابداری لازم است صاحبان مشاغل شفاف با دستیاران پزشکی قانونی خود در مورد هرگونه فرار مالیاتی یا کلاهبرداری یا هرگونه مشکل مالی باشند.
 5. خدمات کنترل کننده مالی (Financial controller services): کنترل کننده های اقتصادی رئیس بخش بازرگانی هستند که وظیفه آنها عبارتند از: اختصاص کار به کارمندان ، نظارت بر کارکنان و برخورد با مشتریان جدید. همچنین آنها ممکن است وظایف حسابرسی داخلی و خارجی را انجام دهند. آنها کار حسابداری را به صورت کارآمد و دقیق تضمین می کنند.
 6. حسابرسی حسابداری (Accounting auditing): حسابرسی اطلاعات مالی مفصلی را در مورد تجارت ارائه می دهد. حسابرسان درگیر اعتبار و اطمینان از صحت صورت های مالی و گزارش ها هستند. حسابداران حرفه ای خدمات حسابرسی را ارائه می دهند، از این طریق به سازمان ها در گزارشگری عملیاتی و مالی خود کمک می کنند. سازمان گزارش های مختلفی را به کاربران شخص ثالث ارائه می دهد ،که بر اساس آنچه که این گزارش ها ارائه می دهند، سرمایه گذاری های اساسی و سایر تصمیمات را انجام می دهند. حسابرسان با مطالعه تمام گزارش های ارائه شده توسط سازمان را برای کاربران بخش سوم انجام می دهند. حسابرسی باید کاملاً کامل و عینی باشد.
 7. حساب های قابل پرداخت (Payable accounts): این نوع از خدمات حسابداری با مدیریت معاملات مالی، ارائه راه حل های هزینه به جز تکثیر و مدیریت اسناد ملی، سیستک پرداخت مشاغل را اصلاح می کند.
 8. مغایرت بانکی (Bank reconciliation): این نوع از خدمات حسابداری دقیق سوابق مالی را تضمین می نماید و به یافتن هرگونه اختلاف نظر کمک می کند. حسابداران در تهیه هزینه های شرکت و کاهش تقلب به شما کمک می کنند.
 9. پردازش حقوق و دستمزد (Payroll processing): این نوع از خدمات حسابداری دقت در نرخ مالیات و اطلاعات نظارتی را تضمین می کند و این امر نگهداری سوابق مالی درآمد، کسر و پاداش های کارمندان را فراهم می کند.
 10. حساب دریافتی (Account receivable): این نوع از خدمات حسابداری به افزایش نرخ جمع آوری یک شرکت، کاهش مدت زمان پرداخت و اطمینان از پردازش سریع فاکتورها کمک می کند.

بنابراین می توان خدمات حسابداری را به صورت جدول زیر خلاصه کرد:

 • خدمات بیمه
 • خدمات انطباق مالیات
 • برنامه ریزی مالیاتی شخصی
  برای یک نفر
 • خدمات مشاوره حقوقی شرکت
 • خدمات مشاوره مالیاتی
 • خدمات حسابرسی
  برای یک شرکت

بنابراین صرف نظر از نوع خدمات حسابداری، کلیه حسابداران به طور کلی در ارزیابی مالی یک تجارت خاص، حسابداری و ثبت و تجزیه و تحلیل کلیه معاملات تجاری کمک می کنند. خدمات حسابداری بسته به تجربه، محیط کسب و کار و وضعیت مدیریت متفاوت است. بنابراین دانستن نوع مناسب خدمات حسابداری مورد نیاز تجارت شما ضروری می باشد. همچنین می توانید از حسابداران تخصصی کمک حرفه ای بخواهید. خدمات حسابداری باید مطابق قوانین و مقررات شرکت و نیز قوانین ایالتی باشد.

 

شرکت و موسسه حسابداری ماکان!

منابع

.https://www.accounting-services.com.sg/articles/what-are-the-different-types-of-accounting-services.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *